کد خبر: 850485 A

محمد اسلامی خبر داد:

وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه بندر چابهار با جدیت دنبال شده و حجم فعالیت‌های آن نسبت به سال ۹۶ سه برابر شده است.

به گزارش ایلنا، محمد اسلامی در پایان دیدار امروز خود با وزیر خارجه هند درباره کمیسیون مشترک دو کشور در بحث حمل ونقل گفت: توسعه همکاری‌های اقتصادی ایران و هند، محور‌های گوناگونی داشته و در کمیسیون مشترکی که با حضور وزیر خارجه ایران برگزار شد، توافقات جدیدی برای توسعه همکاری‌ها حاصل آمد.

وی ادامه داد: بخش مهم این توافق‌ها تحرک‌بخشی به همکاری‌های ایران و هند در بحث ترانزیت و حمل‌ونقل است که نقطه کانونی آن بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور است.

اسلامی تصریح کرد: توسعه بندر چابهار سال‌های گذشته با جدیت دنبال شده و حجم فعالیت‌های آن نسبت به سال ۹۶ سه برابر شده و با توجه به تعامل ایران و هندوستان، انتظار این کشور از ایران این است که این حجم افزایش پیدا کند. بندر چابهار در حال حاضر حدود ۱۱ میلیون تن ظرفیت دارد اما میزان بهره‌برداری از آن پایین است و حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وزیر راه و شهرسازی به علاقه هند به بندر چابهار اشاره کرد و گفت: مذاکرات این جلسه با وزیر خارجه هند حول بندر چابهار بود و به‌واسطه علاقه‌ای که هندی‌ها به چابهار دارند و با توجه به روابطی که این کشور با روسیه و آسیای میانه، انتظار می‌رود حجم جابه‌جایی از بندر چابهار افزایش پیدا کند.

وی بیان کرد: در این جلسه در چند محور با طرف هندی تفاهم و کمیته‌های تخصصی خاصی شکل داده شد که سرفصل‌های کاری آنها توسعه و افزایش ظرفیت ترانزیت است.

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه بخش دیگر این توافقات با کشور افغانستان است، گفت: هفته گذشته کمیته‌ای سه‌جانبه در هندوستان تشکیل و در این جلسه ایران با کاهش تعرفه‌ها برای حمل‌و‌نقل جاده‌ای افغانستان موافقت کرد و کشتیرانی هندوستان هم شرایطی را فراهم کرد تا تعرفه‌ها کاهش یابد، قطعا این مسائل برای استفاده از بندر چابهار جاذبه ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: از طرفی سازمان بنادر و دریانوردی ایران هم تسهیلاتی را در این‌خصوص قائل شده که با توسعه سرمایه‌گذاری در بندر چابهار بتوان به آن هدف و برنامه مدنظر دست پیدا کنیم، هدف این تفاهمنامه تسریع روند توسعه کریدور شمال-جنوب با نقطه کانونی چابهار است.

وزیر راه و شهرسازی درباره زمان‌بندی در نظر گرفته شده در این توافقنامه گفت: چندین تفاهنامه حول محور بندر چابهار وجود دارد بخشی از این تفاهنامه‌ها عملی شده و بخشی به دلایل مختلف انجام نگرفته که متاثر از شرایطی بوده که استکبار جهانی بر کشورمان تحمیل کرده است. به نظر می‌رسد با گفتگو‌های امروز زمینه اجرایی شدن تفاهم‌های پیشین فراهم شود.

محمد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر