کد خبر: 849707 A

یک مقام مسئول مطرح کرد؛

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع ورودی به سدهای کشور طی سه ماه ابتدایی سال آبی جاری را حدود هفت میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: این میزان در مقایسه با ورودی هشت میلیارد و 900 میلیون مترمکعبی سال گذشته، حدود 21 درصد کاهش داشته است.

به‌گزارش ایلنا و به نقل از وزارت نیرو، محمد حاج‌رسولی‌ها در نشست خبری صبح امروز خود با بیان این مطلب افزود: در کشور با وجود اینکه متوسط بارندگی نسبت به درازمدت 43 درصد افزایش داشته، اما در هفت استان شاهد کاهش میزان بارش‌ها هستیم.

وی ادامه داد: بر این اساس در استان‌ اردبیل 51 درصد، استان آذربایجان شرقی 42 درصد، خراسان‌شمالی 26 درصد، آذربایجان‌غربی 23 درصد، کردستان 19 درصد، گلستان 18 درصد، چهارمحال و بختیاری 9 درصد و در استان اصفهان با 3 درصد کاهش بارش مواجه هستیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار کرد: بیشترین افزایش‌ بارندگی مربوط به استان‌های هرمزگان با 366 درصد، سیستان و بلوچستان 239 درصد، کرمان 137 درصد، بوشهر 136 درصد، فارس 105 درصد، سمنان 85 درصد، تهران 69 درصد، قم 63 درصد و خراسان جنوبی 47 درصد است. در مابقی استان‌ها نیز از 17 درصد تا 42 درصد افزایش بارش به ثبت رسیده است.

حاج‌رسولی‌ها تصریح کرد: با وجود اینکه بارندگی‌ها در سطح کشور از افزایش برخوردار بوده، اما پراکنش بارش‌ها یکسان نبوده و در برخی استان‌ها شاهد بارش زیر میانگین و در برخی استان‌ها بالاتر از میانگین هستیم.

وی با بیان اینکه در سه ماهه اول سال آبی 99-98 نزولات جوی مناسبی داشته‌ایم، اضافه کرد: به طور کلی در این سه ماه بر اساس آمار نرمال بایستی 25 درصد نزولات یک سال آبی را دریافت کنیم که این عدد در حال حدود 63 میلی‌متر است و خوشبختانه اکنون شاهد بارندگی 88 میلی‌متر در سطح کشور هستیم.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران اظهار کرد: این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه بلندمدت حدود 43 درصد افزایش داشته و نسبت به سال آبی گذشته که در زمینه میزان بارش‌ها استثنا بود، تنها حدود پنج درصد کاهش را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد: بارندگی هفته گذشته در سطح کشور باعث افزایش 30 درصدی میزان بارش‌ها شد و آمار بارندگی را از 63 میلی‌متر به 88 میلی‌متر فعلی رساند.

حاج‌رسولی‌ها با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی برای بارندگی‌های زیر نرمال دی و بهمن‌ماه جاری گفت: امیدواریم این شرایط در ماه‌های پیش رو در سطح کشور مطلوب و بالاتر از نرمال باشد.

 

استان آذربایجان شرقی ایران قم وزارت نیرو اردبیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر