کد خبر: 848444 A

رییس پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد: در عصر چهارم فضا، دیگر دولت‌ها تنها بازیگر اصلی حوزه فضایی نیستند و بخش خصوصی و شرکت‌های نوآور نقش پررنگی را ایفا می‌کنند.

به گزارش ایلنا به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین صمیمی رییس پژوهشگاه فضایی ایران در مراسم افتتاحیه پنجمین نشست دستاوردهای پژوهشی و فنی پژوهشگاه فضایی ایران، با اشاره به اینکه در زمانه‌ای قرار داریم که به آن عصر چهارم فضا می‌گویند، گفت: در این صحنه، تنها دولت‌ها بازیگر اصلی حوزه فضایی نیستند، بلکه بخش خصوصی و شرکت‌های نوآور نقش پررنگی را ایفا می‌کنند.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان این موضوع که در حال حاضر، رویکرد جهانی دسترسی ارزان و آسان به فضا است و کشور ما نیز در این جهت باید قدم بردارد، گفت:پیشرفت‌های فناوری، امکان ساخت ماهواره‌هایی ارزان با ابعاد کوچک در تیراژ بالا را فراهم کرده و این امر، امکان ارائه سرویس‌های جدید و نوین را مهیا ساخته است.

وی افزود: از سوی دیگر، ماهواره‌برهایی با قابلیت استفاده مجدد، تست‌های عملیاتی را پشت سر گذاشته‌اند و این موضوع، طرح مباحثی چون گردشگری فضایی را عملیاتی‌تر کرده است.

صمیمی در بخشی دیگر از سخان خود به سوالاتی که در این حوزه مطرح است اشاره کرد و گفت: سوالات اساسی مطرح است که تغییر و تحولات حوزه فضا در کشور ما، چگونه رصد می‌شود، انعکاس آنها در فعالیت‌ها و برنامه‌های راهبردی ما چگونه است؟ آیا برای دسترسی به فضا و ارائه سرویس به مردم باید همان روش‌های قبلی را پیش بگیریم یا روش‌هایی ارزان‌تر و آسان‌تر وجود دارد؟

رییس پژوهشگاه فضایی ایران به لزوم برنامه راهبردی منسجم در حوزه فضایی کشور تاکید و تصریح کرد: در کشور ما پتانسیل خوبی در بخش خصوصی و دانشگاه‌ها برای طراحی وساخت کیوبست‌ها وجود دارد و تاکنون فعالیت‌هایی که اغلب در سطح دانشگاهی بوده در این خصوص شکل گرفته است، اما، به نظرم وقت آن رسیده که این فعالیت‌ها در قالب یک برنامه راهبردی به صورت منسجم سامان‌دهی شوند.

وی به تدوین برنامه راهبردی در پژوهشگاه فضایی ایران اشاره کرد و گفت: ما در پژوهشگاه فضایی یک برنامه راهبردی در این حوزه تدوین کرده و فضای آزمایشگاهی مناسبی را هم به این موضوع اختصاص داده‌ایم که انشاءالله پس از تعاملات لازم با سازمان فضایی، اجرای آن را آغاز می کنیم.

رییس پژوهشگاه فضایی ایران اظهار امیدواری کرد که این مسیر در کنار سایر مسیرهای موجود، امکان دسترسی سریع‌تر و ارزان‌تر ما به فضا را فراهم سازد.

 

ایران بخش خصوصی دولت فضای آزمایشگاهی ماهواره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر