کد خبر: 846024 A

در سیزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک انجام شد؛

معاون وزیر صمت گفت: یادداشت تفاهم اجلاس، امروز به امضای وزیر صمت ایران و الیار غنی‌اف، معاون نخست وزیر ازبکستان رسید.

به گزارش ایلنا به نقل از  شاتا، حمید زادبوم درباره یادداشت تفاهم سیزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان افزود: این یادداشت تفاهم در چند بخش شامل حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت، سرمایه گذاری خارجی، موارد گمرکی، نیرو، نفت، گاز و انرژی بوده است. همچنین همکاری های گردشگری، توسعه فناوری و علمی، فرهنگی و بهداشتی مورد نظر این یادداشت تفاهم قرار گرفته است.

زادبوم تصریح کرد: ارتقا سطح همکاری‌ها در حوزه‌های حمل‌ونقل و ترانزیت کالا و همکاری در زمینه‌های کشاورزی و آب و همچنین در حوزه اسناد و امور حقوقی در یادداشت تفاهم سیزدهمین اجلاس همکاری‌های مشترک ایران و ازبکستان لحاظ شده‌اند.

معاون وزیر صمت گفت: از مهمترین توافقات انجام شده در این اجلاس، تهیه نقشه راه همکاری‌های دو کشور در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت و مبادله آن در سریع ترین زمان ممکن است.

زادبوم افزود: با توجه به لغو موافقتنامه تجارت ترجیحی پیشین که بین دو کشور مقرر شده بود و توافق برای تفاهم در مورد موافقتنامه جدید، مذاکرات دو طرف برای جمع بندی موضوع در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: تقویت همکاری‌های مرتبط به حوزه حمل‌ونقل از جمله ریلی و جاده‌ای و راه اندازی خط مستقیم پروازی بین ایران و ازبکستان در این اجلاس به صورت ویژه مورد مذاکره قرار گرفت.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: همکاری‌های تجاری در چارچوب برگزاری نمایشگاه اختصاصی و اعزام هیات‌های تجاری دو کشور از دیگر برنامه‌های مورد توجه در این اجلاس بوده است.

رضا رحمانی‌
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر