کد خبر: 843055 A

سخنگوی گمرک خبر داد:

سخنگوی گمرک گفت: در حاشیه هشتاد و دومین اجلاس کمیسیون سیاست گذاری سازمان جهانی گمرک که در شهر سئول کره جنوبی در حال برگزاری است صبح امروز سند موافقت نامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس در زمینه نظام ارتقاء تجارت متقابل امضا شد.

به گزارش ایلنا و به نقل از  گمرک، این موافقت نامه با حضور سفرای جمهوری اسلامی ایران و کشور بلاروس در کره جنوبی به امضای مهدی میر اشرفی رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و یوری سنکو رئیس کمیته درآمدی (گمرک و مالیات) بلاروس رسید .

لطیفی با اشاره به این موافقتنامه توضیح داد: این موافقتنامه در راستای اجرای موافقتنامه تشکیل منظقه آزاد تجاری موقت ایران و کشورهای اورآسیا به امضا رسیده تا به تلاش برای بهبود سطح همکاری بین دو طرف و حفاظت از منافع اقتصادی و اجتماعی طرفین منجر شود .

در این موافقتنامه بر شناسایی نیازها برای افزایش بهره وری، کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین دو کشور تاکید شد .

لطیفی در ادامه گفت: در این موافقتنامه تلاش شده است تا به کاهش شرایط انجام عملیات و ساده سازی و شفافیت فرایند کنترل گمرکی کالا و وسایل نقلیه در حال تردد بین طرفین به منظور تضمین توسعه سیستم ارتقاء تجارت متقابل و امنیت آن گام برداشته شود.

سخنگوی گمرک در پایان یادآور شد: قانون موافقتنامه نشکیل منظقه آزاد تجاری بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اورآسیا از پنجم آبانماه اجرایی شده است.

هشتاد و دومین کمیسیون خط سیاستگذاری سازمان جهانی گمرک با حضور رئیس، دبیرکل سازمان جهانی و اعضای کمیسیون خط مشی از روز سه شنبه 12 آذر ماه در شهر سئول کره جنوبی درحال برگزاری است . مهدی میر اشرفی رئیس کل و حسین کاخکی مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک کشورمان در اجلاس مذکور حضور دارند. در این اجلاس که به مدت سه روز برگزار می شود در خصوص مهمترین موضوعات سازمان جهانی گمرک شامل طرح استراتژیک سازمان جهانی گمرک برای دوره دو ساله 2022-2020و سایر مباخث مربوط به ظرفیت سازی , تجزیه و تحلیل اطلاعات ,تجارت الکترونیک بسته درآمدی ، اعمال مقررات و تسهیلات ؛استراتژی اطلاعات و بلاک چین در گمرک بحث و بررسی و برای طرح در اجلاس شورا در تیرماه سال آینده آماده می شود.

ایران بلاروس تجارت کره جنوبی گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر