کد خبر: 840694 A

در گفتوگو با ایلنا مطرح شد:

ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی ادامه داد: برای اینکه فعالان اقتصادی بتوانند نسبت به ورود به فضای کسب‌وکار و انجام سرمایه‌گذاری ترغیب شده و برای آن برنامه‌ریزی نمایند ثبات ارزی یکی از مسائل مهم و تعیین کننده است. بعلاوه عدم امکان پیش بینی وضعیت ارزی نیز میتواند امنیت سرمایه گذاران را تهدید کند.

مهدی کریمی تفرشی در گفت‌وگو با ایلنا گفت: خروج از رکورد اقتصادی منوط به رونق تولید در کشور است. استغنای کشور از بیگانگان چنانچه مقام معظم رهبری به آن اشاره فرمودند از مهمترین دستاوردهای توسعه تولید ملی است که به استقلال، خودکفایی و کاهش نیاز به واردات و بالطبع کاهش وابستگی به دلار کمک شایان توجهی خواهد نمود.

وی افزود: گسترش اشتغال و کاهش معضل بیکاری با توسعه تولید و چرخاندن پرقدرت چرخ‌های صنعت تحقق خواهد یافت.اما در این میان دغدغه اصلی کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکنندگان وجود موانع، چالش‌ها و مشکلاتی است که بر سر راه تولیدکنندگان وجود دارد.

 رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان تهران گفت: بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب و کار از اولین و اصلی‌ترین موانع تولید در کشور است که به نوعی سرمایه گذاران و کسانی که به انگیزه تولید وارد بازار کسب و کار می‌شوند دچار ناامیدی و بی‌انگیزگی می‌کند. مشکلات اداری موجود برای اخذ مجوز کسب و کار و نیز دریافت مالیات‌های سنگین از تولیدکننده در شرایط سخت اقتصادی را می‌توان مانعی بزرگ در مسیر تولید دانست.

تفرشی افزود؛ تغییرات غیرقابل پیش بینی قیمت مواد اولیه و محصولات هم تولیدکننده و هم مردم رو دچار فشار و مشکلات متعدد می کند.یکی از مسائل مهم و تعیین کننده در هزینه تمام شده واحدهای صنعتی نرخ ارز و نوسانات آن است.  در حال حاضر نحوه تخصیص ارز به واردات مواد اولیه، از دغدغه‌های اصلی فعالان عرصه تولید و صنعت است.

ریاست هیات مدیره تعاونی تولید کنندگان محصولات غذایی ادامه داد: برای اینکه فعالان اقتصادی بتوانند نسبت به ورود به فضای کسب‌وکار و انجام سرمایه‌گذاری ترغیب شده و برای آن برنامه‌ریزی نمایند ثبات ارزی یکی از مسائل مهم و تعیین کننده است. بعلاوه عدم امکان پیش بینی وضعیت ارزی نیز میتواند امنیت سرمایه گذاران را تهدید کند.

وی گفت: بنابراین ثبات نرخ ارز و برنامه‌ریزی صحیح در تخصیص ارز به واردکنندگان مواداولیه در جهت سهولت تامین مواد اولیه و نیز ماشین آلات تولید از ملزومات اصلی تولید در شرایط فعلی است. تاخیر در انجام مبادلات بین‌المللی و ورود موارد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران خاطرنشان کرد؛ برای رونق تولید باید فضای رقابتی در بازار تولید ایجاد شود و ضمن بهره مندی درست از پتانسیل ها و ظرفیت های داخلی کشور، از فناوریهای جدید تولید در کنار خلاقیت ها و ایده های نوین و دانش روز بهره برد. ارتباط موثر و مدیریت شده صنعت و دانشگه میتواند نقش غیرقابل انکاری در این زمینه داشته باشد.

کریمی تفرشی افزود: حرکت به سوی تولید محصولات دانش بنیان از مصادیق اقتصاد مقاومتی است و زمینه ساز خودکفایی هرچه بیشتر کشور در تمامی عرصه‌هاست و علاوه بر تامین نیازهای داخلی و کمک به رفع وابستگی های اقتصادی زمینه ساز حضور قدرتمند در بازارهای جهانی است.

نائب رئیس  هیات مدیره انجمن علوم و فناوری غلات ایران گفت: اصلاحات زیرساخت‌های بانکی با توجه به رسالت سنگین بانک مرکزی در تامین سرمایه در گردش تولید نقش بسیار کلیدی در رفع موانع تولید در کشور دارد.اما نکته حائز اهمیت اینست که حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب و کار میتواند بخش مهمی از محدودیت های تولید در کشور را کاهش دهد.

وی افزود؛ تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی، بخشودگی جرایم بانکی تا حد ممکن، تخصیص وام‌هایی با تعرفه تولید در اختیار تولیدکنندگان و کمک به صنایع کوچک و زودبازده در جهت جلوگیری از تعطیلی کارخانجات و صنایعی که با مشکل نقدینگی مواجهند و نیز کمک به طرح‌هایی با پیشرفت بالا جهت رسیدن به بهره برداری از جمله مسئولیت‌های بانک‌ها در مسیر تحقق شعار سال می‌تواند باشد.

مشاور عالی در کمیته فناوری‌های نو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در آخر گفت: رونق تولید نه تنها نیازمند تلاش، مجاهدت و فعالیت مضاعف تولیدکنندگان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان است بلکه توجه عمیق‌تر به ظرفیت‌های داخلی و پتانسیل های مثبت کشور را می طلبد.ایجاد یک نگاه مثبت اقتصادی در کشور و دمیدن امید و انگیزه در فضای جامعه می‌تواند زمینه ساز یک حرکت ملی و جهادی باشد.

بیکاری دلار رکود اقتصادی کمیسیون صنایع و معادن گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر