کد خبر: 839781 A

در گفت‌و‌گو با ایلنا؛

رییس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی ایران با تاکید بر اینکه ظرفیت صادرات سالانه 60 هزار تن قارچ در کشور وجود دارد، گفت: شاهد بهبود وضعیت صادرات قارچ خوراکی از کشور هستیم به نحوی که در حال حاضر روزانه 20 تن از این محصول از کشور صادر می‌شود.

محمدحسن افشار در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان اینکه به تازگی صادرات قارچ به کشور عراق از سر گرفته شده است، اظهار کرد: صادرات قارچ علاوه بر کشور عراق به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز انجام می‌شود.

وی ادامه داد: آخرین آمار انجمن نشان می‌دهد که میزان صادرات روزانه قارچ از کشور به 20 تن رسیده است.

افشار میزان تولید روزانه قارچ در کشور را 450 تا 500 تن عنوان کرد.

به گفته وی؛ هر چند میزان تولید این محصول در کشور مناسب است، اما واحدهای پرورش قارچ با نصف ظرفیت تولیدی خود کار می‌کنند.

افشار با تاکید بر اینکه که در صورت رفع موانع صادرات، ظرفیت صادرات 60 هزارتنی قارچ از کشور وجود دارد، افزود: نیازمند تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان تمام دستگاه‌های دخیل در صادرات از وزارت صمت،‌ جهادکشاورزی و دستگاه‌های مسئول در حوزه حمل و نقل و گمرک هستیم.

وی علاوه بر موانع صادراتی قیمت نامناسب در بازار داخلی را از جمله موانع توسعه تولید قارچ در کشور دانست.

افشار گفت: بر اساس برآورد انجمن قیمت منطقی برای هر کیلوگرم قارچ 14 هزار تا 14 هزار و 200 است درحالی که امروز در بورس قارچ هر کیلوگرم از این محصول 11 هزار تا 12 هزار تومان به فروش رفت.

به اعتقاد رییس هیات مدیره انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی ایران؛ به رغم بهبود شرایط بازار صادراتی قارچ، پرورش‌دهندگان این محصول همچنان در بازار داخلی زیان می‌دهند.

افشار پیش‌بینی کرد: میزان تولید قارچ در سال‌جاری به 180 هزار تن برسد.

ایران حمل و نقل عراق کشورهای حوزه خلیج فارس گمرک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر