کد خبر: 838326 A

یک مقام مسئول مطرح کرد؛

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: تعداد ماشین آلات کشاورزی پلاک شده از سال ۹۲ تاکنون از ۲۰ هزار دستگاه به ۲۵۰ هزار دستگاه رسیده و رشد ۱۱ برابری داشته است.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی در رابطه با پلاک‌گذاری ماشین آلات کشاورزی اظهار کرد: پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی یکی از فعالیت‌های زیرساختی در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی است که تا سال ۹۲ و با بیش از یک دهه فعالیت کمتر از ۲۰ هزار دستگاه تراکتور و کمباین در کشور پلاک گذاری شده بود.

وی افزود: از سال ۹۲ تا کنون با پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های منسجم وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا تعداد آن به حدود ۲۵۰ هزار دستگاه رسید و رشد ۱۱ برابری را در این حوزه داشتیم.

عباسی ابراز امیدواری کرد: کلیه تراکتورها و کمباین‌های کشور تا پایان سال ۱۴۰۰ پلاگ‌گذاری شود، ما به دنبال این هستیم که این ماشین‌ها صاحب شناسه شوند تا بر اساس این شناسنامه و پلاک، کارت سوخت دریافت کنند، صاحب سند رسمی شوند و بتوانند از آن به‌عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات در بخش کشاورزی استفاده کنند.

وی افزود: از تیر ماه در سه استان سمنان، کهکیلویه و بویراحمد و تهران عملیات پایلوت دریافت کارت سوخت را شروع کردیم که این کارت سوخت بر روی کارت‌بانکی کشاورزان تعبیه شد و این اقدام با کمک راهور ناجا، ستاد مبارزه با قاچاق سوخت، کالا و ارز، وزارت نفت و وزارت اطلاعات انجام شد.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی ادامه داد: پس از پایان طرح اولیه این عملیات را به ۷ استان دیگر تعمیم دادیم و تقریباً از مهرماه کشاورزان در کلیه استان‌های کشور کارت سوخت ماشین‌آلات کشاورزی را دریافت کردند.

وی تاکید کرد: با این اقدام مالکان ماشین‌های کشاورزی که دارای پلاک راهنمایی و رانندگی هستند می‌توانند از طریق کارت‌بانکی سوخت دریافت کنند و سهمیه سوخت به‌صورت سه‌ماهه در کارت  بانکی آن‌ها ذخیره می‌شود.

عباسی با اشاره به نحوه دریافت سوخت کشاورزان در گذشته اذعان کرد: پیش‌ازاین کشاورزان برای دریافت سوخت باید در سامانه تجارت آسان ثبت‌نام می‌کردند، پس‌ازآن در حوزه کشاورزی اهلیت کشاورز بودن این افراد بررسی می‌شد و پس‌ازآن سوخت تخصیص پیدا می‌کرد اما در حال حاضر با پلاک گذاری این فرآیند آسان‌سازی شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در رابطه با توسعه و تکمیل مجموعه پهپادهای مکانیزاسیون اذعان کرد: ما شرکت‌های مختلف پهپادی را در کشور شناسایی کردیم، رایزنی‌هایی را با سازمان فضایی کشور و سازمان هواپیمایی کشور داشتیم و به دنبال این هستیم تا شرکت‌هایی را که دارای مجوزهای لازم بوده و کالاهای آن‌ها قابلیت استفاده در بخش کشاورزی را دارد  شناسایی کرده و ایجاد رقابت کنیم.

وی افزود: در عملیات سم‌پاشی در مناطق صعب‌العبور و در مبارزه با آفات و ملخ از پهپادها استفاده می‌شود که قیمت‌ها و کارایی‌هایی متفاوتی دارند و تقاضا برای استفاده از این ابزار در بخش کشاورزی به دلیل کاهش مصرف سم، سرعت‌بالا و وسعت عملکرد در حال افزایش است.

عباسی با اشاره به استقبال خوب کشاورزان از پهپادها عنوان کرد: احیای مراتع، کاشت بذور، رصد کردن مزارع کشاورزی، کودپاشی، محلول‌پاشی، مه پاشی و سایر عملیات‌ها را می‌توان با استفاده از این پهپادها انجام داد که استقبال خوبی از این ابزارآلات شده است.

عباسی با اشاره به تسهیلات اختصاص یافته به بخش مکانیزاسیون گفت: از ابتدای سال ۹۸ تا امروز بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات خط اعتباری شماره ۷ مکانیزاسیون جذب‌شده و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم به بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان جذب تسهیلات برسیم.

وی افزود: هیچ محدودیتی در پرداخت تسهیلات در حوزه مکانیزاسیون کشاورزی وجود ندارد و تمام بانک‌های کشاورزی در سراسر کشور مکلف به پرداخت تسهیلات هستند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در رابطه با استقبال از کسب و کارهای نوپا در مکانیزاسیون بیان کرد: ما از حضور شرکت‌های استارت آپی استقبال می‌کنیم و شرکت‌های علاقه‌مند می‌توانند با ایمیل مرکز مکانیزاسیون در ارتباط باشند.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در خصوص تولید دستگاه‌های کاشت و برداشت گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: ما در داخل کشور دستگاه‌های گیاهان دارویی را در اولویت قراردادیم و دو سال است مرکز توسعه مکانیزاسیون برای ماشین‌آلات گیاهان دارویی فراخوان سراسری داده‌ است.

وی افزود: تقاضاهای خوبی در این زمینه داشتیم و مرکز از بخشی از این تقاضاها حمایت مادی و معنوی کرده است.

عباسی تاکید کرد: در حوزه کاشت زعفران مشکل مرتفع شده و ماشین‌آلات آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: همچنین در حوزه برداشت زعفران هم چند طرح تحقیقاتی به مرکز معرفی شده که مورد حمایت مرکز مکانیزاسیون قرار گرفت اما هنوز به مرحله تولید انبوه نرسیده و به‌صورت نمونه ساخته شده است.

ارز رشد زعفران کشاورزی مکانیزاسیون کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر