کد خبر: 836922 A

یک مقام مسئول در نظام بانکی تاکید کرد؛

رییس گروه بلاکچین و فناوری‌های نوین شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی گفت: ایران نیازمند ایجاد یک هاب احراز هویت مشتریان در نظام بانکی است تا بتواند امنیت اطلاعات را که دغدغه بانک‌ها و مشتریان به شمار می‌رود، برطرف کند.

به گزارش ایلنا، حسین یعقوبی موضوع احراز هویت در نظام بانکی را یکی از مسائل بسیار مهم تلقی کرد و گفت: ایران نیازمند ایجاد یک هاب احراز هویت مشتریان در نظام بانکی است تا بتواند امنیت اطلاعات را که دغدغه بانک ها و مشتریان به شمار می رود، برطرف کند.

رئیس گروه بلاکچین و فناوری های نوین شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی افزود: بر این اساس مرکز نوآوری مالی خدمات انفورماتیک با طراحی یک رویداد زمینه لازم را برای تحول در این حوزه با مشارکت استارت آپ های فعال در حوزه فین تک فراهم کرده است به خصوص اینکه با گسترش زندگی دیجیتال و نیاز افراد به دریافت خدمات الکترونیکی، موضوع احراز هویت به صورت دیجیتال مورد توجه قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: هم اکنون معماری فعلی احراز هویت در نظام بانکی با کاستی هایی همراه است که برای مثال کاربر به تعداد هر بانک مجبور است هویت خود را عرضه کند و در کنار آن شاهد مشکلاتی مانند هزینه های بالا و انعطاف پذیری کم سیستم، عدم امکان تعامل بانک ها و عدم اطمینان هستیم.

یعقوبی با بیان اینکه شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی برای این موضوع نیازمند یک همکاری مشارکتی است، خاطرنشان کرد: در این زمینه استارت آپ های حوزه مالی و بانکی می توانند راهکارهای خود را ارائه دهند و البته در همین بین استفاده از ویژگی فناوری بلاکچین می تواند به ایجاد یک معماری مطلوب در این حوزه کمک کند.

یعقوبی در ادامه عنوان کرد: در صورت تحقق این امر شاهد توزیع و انتقال متمرکز و امن داده های حساس میان بازیگران این عرصه خواهیم بود و یک معماری بلاکچین برای احراز هویت دیجیتال در سازمان ها و بانک ها ایجاد می شود، بنابراین تجربه کاربری آسان، حفظ حریم شخصی مشتریان، پایداری و امنیت بسیار بالا امکان سرویس دهی بالا به فین تک و امکان احراز هویت غیرحضوری در کنار نفوذناپذیری و عدم تغییر داده ها از جمله مزایای معماری بلاکچین در نظام بانکی است.

وی خاطرنشان کرد: گروه بلاکچین و فناوری های نوین خدمات انفورماتیک دانش فنی و تجربه رسیدن به این هدف را در اختیار ارائه دهندگان ایده قرار می دهند و از ایده ها و راهکارهایی که به مرکز نوآوری آیفینک ارائه می شود، حمایت می کنند.

بانک مرکزی نظام بانکی بلاک چین احراز هویت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر