کد خبر: 835980 A

حسن امیری مطرح کرد:

معاون سازمان بورس از تامین مالی بیش از 200 هزار میلیارد تومانی از طریق بازار سرمایه خبرداد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حسن امیری در مراسم افتتاحیه اینوکس 2019 از کیش با بیان اینکه فعالیت نهادهای عمومی، صندوق‌های بازنشستگی و ... نه مخل کارکرد بخش‌خصوصی باشند، گفت: شرکت‌ها باید تمام اطلاعات مالی خود را در دسترس عموم قرار دهند که در این راستا نسبت به راه‌اندازی سامانه کودال اقدام کردیم.

وی ادامه داد: 434 شرکت را در کودال بررسی کرده‌ایم تا از طریق این سامانه افشای اطلاعات مالی انجام شود  و امسال شاخص ارایه اطلاعات به‌موقع مالی از 43 درصد به 91 درصد افزایش پیدا کرده است.

معاون سازمان بورس با اشاره به لزوم قانون پایه‌گی در ساختار مالی کشور گفت: در دو سال گذشته با توجه به استقبالی که از بازار سرمایه شد باید ابزارهای مختلفی را برای افزایش جذابیت این بازار را تدارک ببینیم و در 4 بورس کشور امکانات و در چهار بورس کشور امکانات متعددی فراهم کنیم تا شرکت‌ها از فضای مالی استفاده کنند.

امیری با بیان اینکه دو ابزار انتفاعی و غیرانتفاعی برای انتشار اوراق وجود دارد اظهار داشت: از جمله ابزارهای غیر انتفاعی انتشار اوراق می‌توان به اوراق قرض‌الحسنه و اوراق وقف اشاره کرد.

معاون سازمان بورس همچنین از توسعه ترمینال فرودگاهی کیش از طریق انتشار اوراق اجاره خبرداد.

وی درباره انتشار اسناد خزانه اسلامی از طریق فرابورس گفت: انتشار اسناد خزانه توانست به افزایش نقدینگی بخش خصوصی از طریق بازار سرمایه کمک قابل توجهی کند .

امیری با اشاره به میزان تامین مالی از طریق بازار سرمایه گفت: سال 97 میزان تامین مالی از طریق بازار سرمایه 125 میلیارد تومان و در سال 98 تا امروز 81 هزار و سیصد میلیارد تومان بوده است.

معاون سازمان بورس در باره آخرین وضعیت بازار بدهی گفت: بازار بدهی هم رشد مناسبی داشته به طوری که 116 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار بدهی در حال داد و ستد است.

وی با بیان اینکه با اقدامات بانک مرکزی امسال عملیات بازار باز به اجرا می‌رسد، گفت: این را یک سیاست‌گذاری مناسب در اقتصاد کشور می‌دانیم .

امیری ادامه داد: یکی از نوآوری‌های اقتصادی در سال 98 اوراق اجاره سهام است که این اوراق در بخش دارایی‌های مالی وجود نداشت و این اوراق توانست به کمک بخش‌خصوصی بیاید. همچنین اوراق منفعت هم برای اولین بار در سال 98 منتشر شد.

بانک مرکزی فرابورس صندوق‌های بازنشستگی ترمینال فرودگاهی کیش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر