کد خبر: 835813 A

وزیر نیرو گفت: تا پایان امسال ۹ نیروگاه حرارتی و ۱۰ سد در استان‌های مختلف با هدف بهره‌مندی تمام کشور از انرژی آب و برق افتتاح می‌شود.

به‌گزارش  ایلنا از وزارت نیرو، "رضا اردکانیان" روز دوشنبه در آیین افتتاح طرح پست و خطوط ۴۰۰ کیلوولت ایوانکی در شهرستان گرمسار استان سمنان، افزود: ۱۰ سد بزرگ در استان‌های تهران، ایلام، قم، یزد، کرمان، آذربایجان غربی و سمنان احداث و به تبع آن ۷۴۵ میلیون متر مکعب آب به ظرفیت آب‌های تنظیم شده کشور اضافه می‌‌شود.

وی بیان کرد: ۲۶ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی در چهار استان، جمعیت 1.5 میلیون نفری را تحت پوشش قرار می‌دهد.

اردکانیان با اشاره به پویش #هرهفته_الف_ب_ایران، تصریح کرد: این پویش حرکتی برای گردش سریع و منظم چرخ‌های توسعه و رونق تولید کشور در زمان تحمیل تحریم‌های ضد اقتصادی استکبار علیه ملت ایران اسلامی است. این پویش محدود به امسال نیست و در آینده برنامه‌های سال ۹۹ اطلاع‌رسانی می‌شود.

وزیر نیرو به نقش آب و انرژی برای استمرار توسعه پایدار در مناطق کشور اشاره کرد و گفت: نقش اساسی آب و برق به‌عنوان اصلی‌ترین زیرساخت‌های کشور برای حرکت در مسیر توسعه غیرقابل‌انکار است و ۲۲۷ طرح بزرگ هر هفته در این حوزه با سرمایه‌گذاری ۳۳۰ هزار میلیارد ریال تا پایان امسال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به اقدام‌های دولت تدبیر و امید در برخورداری از آب آشامیدنی سالم، اضافه کرد: ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر جمعیت روستایی در یک‌هزار و ۱۲۴ روستا به آب بهداشتی و سالم در این فرصت ۶ ماه دسترسی پیدا می‌کنند.

اردکانیان تصریح کرد: ۱۰ هزار و ۳۴۰ روستا نیز در دولت تدبیر و امید از شبکه آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شدند و ۱۰ میلیون نفر نیز تا پایان ۱۴۰۰ به این مجموعه اضافه می‌شود.

اجرای ۱۱۱ طرح صنعت آب و برق در استان سمنان

وزیر نیرو اظهارداشت: ۱۱۱ طرح برای استان سمنان با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار میلیارد ریال در بخش آب، برق و فاضلاب در دست اجراست که به‌طور متوسط ۵۵ درصد پیشرفت اجرایی دارند.

اردکانیان با اشاره به مطالبه حقابه کشاورزان غرب استان سمنان، اضافه کرد: به همه حقابه‌داران کشاورزی اطمینان می‌دهیم سهم آنان تامین شود، تأمین حقابه کشاورزان ایوانکی از محل پساب تهران انجام می‌شود و به تمام کشاورزهای این شهرستان اطمینان داده می‌شود که حق‌شان تامین می‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه سمنان یکی از استان‌های درگیر با مشکلات خشکسالی است، یادآور شد: طرح‌های مقابله با خشکسالی و تامین آب، اولویت دولت تدبیر و امید است و تاکیدهای متعدد از سوی رئیس جمهور و سران قوا برای حل مشکلات ناشی از خشکسالی سال‌های اخیر وجود دارد.

وزیر نیرو برای افتتاح طرح‌های آب و برق به شهرستان‌های گرمسار و آرادان در غرب استان سمنان سفر کرده است.

وزارت نیرو در قالب پویش «پویش #هرهفته_الف_ب_ایران» ۲۲۷ طرح آب و برق کشور را با اعتباری بالغ بر ۳۳۰ هزار میلیارد ریال در ۳۱ استان تا پایان امسال افتتاح می‌کند.

استان های مختلف انرژی برق خشکسالی قم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر