کد خبر: 832910 A

وزیر نفت مطرح کرد؛

وزیر نفت با اشاره به سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور در جمع مردم یزد و اعلام خبر کشف این میدان بزرگ نفتی گفت: امروز مفتخرم از جانب همکاران خود جزئیات اکتشاف یکی از عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ کشور را بیان کنم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بیژن نامدار زنگنه با اعلام خبر کشف دومین میدان بزرگ نفتی در کشور که نام‌آوران نامگذاری شد، اظهار داشت: میدان نام‌آوران در وسعت ۲۴۰۰ کیلومتر، عمق ۳۱۰۰ متر و با ضخامت نفت ۸۰ متر یک مخزن به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه نفت کشف شده است.

وی افزود: اگر خدا و رسول خدا (ص) اسوه ما باشند باید بگوییم شرایط تحریم جز ایمان برای ما نیست.

وزیر نفت با اشاره به سخنان روز گذشته رئیس‌جمهور در جمع مردم یزد و اعلام خبر کشف این میدان بزرگ نفتی گفت: امروز بنده مفتخرم از جانب همکاران خود جزئیات اکتشاف یکی از عظیم‌ترین میادین نفتی تاریخ کشور را بیان کنم.

وی تصریح کرد: قبلا در این منطقه میادین منصوری، سوسنگرد، آب تیمور، سپهر، جفیر و دارخوین را داشتیم و زیر این میادین، این لایه نفتی کشف شده است.

وی با بیان اینکه احتمال گسترش این میدان به سمت جنوب غربی و شرقی نیز وجود دارد، افزود: عملیات اکتشاف این مجموعه با پیشرفته‌ترین روش اکتشافی و با حفر سه حلقه چاه در سال ۹۵ آغاز شد.

وزیر نفت ادامه داد: قبلا ۳۱ میلیارد بشکه نفت در آنجا کشف شده بود و آنچه اضافه شده ۲۲ میلیارد بشکه است که جمعا ۵۳ میلیارد بشکه نفت درجا خواهد بود.

زنگنه گفت: با توجه به اینکه این نفت فشرده است، با تکنولوژی فعلی ذخیره بازیافت، ۲.۲ میلیارد بشکه به تولید اضافه می‌شود.

وزیر نفت گفت: ضریب بازیافت ۵۳ میلیارد بشکه هر یک درصد اضافه برداشت یعنی ۳۲ میلیارد دلار به ثروت کشور اضافه می‌کند.

وی با بیان اینکه مخزن نام‌آوران دومین مخزن بزرگ نفتی کشف شده بعد از آسماری گچساران است، افزود: برنامه توسعه‌ای این میدان در قالب آب تیمور، منصوری، سپهر و جفیر است.

وی با اشاره به نامگذاری این میدان تصریح کرد: به پاس خدمات افراد شریفی که بویژه در حوزه اکتشاف بدون توقع به خدمت در کشور می‌پردازند و  نام‌آوران حقیقی و گمنام هستند، این میدان نام‌آوران نام‌گذاری شد.

وزیر نفت گفت: جا دارد در مقابل خدمات همکارانی که در شرایط سخت در بخش‌های مختلف صنعت نفت کار می‌کنند سر تعظیم فرود بیاوریم. نام‌آوران واقعی همان گمنامان نام‌آور افتخارآفرین ملت ایران هستند.

زنگنه در جمع خبرنگاران درباره تغییر جایگاه نفت ایران در سطح بین الملل پس از اکتشاف جدید نیز اظهار داشت: هیچ‌کس نمی‌تواند میزان ذخایر موجود قابل بازیافت یک کشور را نادیده بگیرد. در میان‌مدت و بلندمدت تاثیر افزایش میزان ذخایر قطعا قابل انکار نیست.

وی درباره اینکه آیا ممکن است میدان نام‌آوران نیز با مشکلات میادینی مثل آب تیمور مواجه شود، تصریح کرد: به هر حال ما با برخی تاخیرهایی روبه‌رو هستیم.

وزیر نفت گفت: بهترین الگو این بود که با اتکا به ظرفیت‌های داخلی میادین را توسعه دهیم و علاوه بر آن از تعامل و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران خارجی نیز استفاده کنیم.

وزیر نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر