کد خبر: 830886 A

مراسم افتتاح نیروگاه برقابی سردشت با حضور رئیس مجلس، وزیر نیرو، استاندار آذربایجان غربی و نمایندگان مجلس برگذار شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بهروز مرادی در مراسم افتتاح نیروگاه برقابی سردشت که با حضور رئیس مجلس، وزیر نیرو، استاندار آذربایجان غربی و نمایندگان مجلس برگذار شد، گفت: در چهارمین هفته از کارزار هر هفته الف-ب ایران و در راستای توسعه منابع آب و برق کشور  نیروگاه ۱۵۰ مگاواتی سردشت افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه نیروگاه در فاصله ۴.۵ کیلومتر از محور سد مخزنی سردشت شامل سه واحد ۵۰ مگاواتی با تولید انرژی متوسط سالانه ۴۲۰ میلیون وات ساعت احداث شده، افزود: آب مورد نیاز جهت چرخش توربین های نیروگاهذاز مخزن ۳۸۷ میلیون منر مکعبی سد و با آورد سالانه ۱.۶ میلیارد متر مکعبرتوسژ یک رشته تونل آبرسان به ژول ۴.۵ کیلومتر تامین می شود.

مدیر عامل شرکت آب و نیرو هزینه اجرای نیروگاه را ۳۹۲ میلیارد تومان عنوان کرد که با هزینه سد حدوذ ۱۸۰۰ تومان می‌شود.

وی ادامه داد: کوتاه بودن فاصله تا مرز کشور همسایه ظرفیت مناسبی برای صادرات انرژی از طریق پست این نیروگاه را فراهم کرده است. همچنین زمینه اشتغال‌زایی برای 70 نفر در دوران بهره‌برداری با استفاده از نیروهای بومی منطقه فراهم شده است.

مرادی گفت: هر سه واحد این نیروگاه که از تیر ماه تا مهر ماه سال جاری به شبکه سراسری برق متصل شد و توانستیم بخشی از نیاز برق پیک تابستان سال جاری را تامین کنیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار ساحل دریاچه سد فرصتی برای توسعه گردشگری علاوه بر توسعه صنعتی فراهم کرده است، افزود: با اجرای این پروژه می‌توانیم بخشی از خدمات جنگ تحمیلی را برای مردم جبران کنیم. همجواری گردشگری صنعتی و آبی در کنار ظرفیت‌های مناسب طبیعی، سلامت و تجارت به عنوان گردشگری‌های نوین، جذاب و پیشرو در دنیا روز به روز در حال پیشرفت است که نمونه بارز آن گردشگری سد و محیط پیرامونی آن بوده و کشور ایران نیز با توجه به توان بالای مهندسی در صنعت سدسازی در زمره این ظرفیت مهم توسعه قرار گرفته است. چنانچه اخیرا با انعقاد تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی مهر تاییدی بر ضرورت توسعه گردشگری پیرامون سد زده شده است.

وی یادآور شد: به همین منظور به کمک متخصصین حوزه گردشگری و با استفاده از امکانات دریاچه سد، مجموعه‌ای از امکانات تفریحی آبی و ورزش‌های آبی، مراکز بوم‌گردی با قابلیت جذب توریست ایرانی و خارجی در ذیل تفاهمی وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی فراهم شده تا به این وسیله بتوانیم جاذبه‌های گردشگری را در سردشت گسترش دهیم تا این شهر در آینده‌ای نزدیک به یکی از زیباترین شهرهای توریستی کشور تبدیل شود.

آذربایجان غربی ایران رئیس مجلس نمایندگان مجلس ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر