کد خبر: 826392 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:

نایب رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: حجم بالایی از کیوی بی کیفیت ایرانی در زمان منع صادرات به صورت قاچاق به کشور روسیه وارد شده، این موضوع که به نظر عمدی است موجب آسیب به حسن شهرت محصولات کشاورزی کشور ما در بازار بزرگ روسیه شده است .

صدرالدین نیاورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با بیان اینکه بازار روسیه یکی از ظرفیت‌های بزرگ صادراتی برای محصولات کشاورزی ما به شمار می‌آید، اظهار کرد: این کشور به واردات محصولات کشاورزی وابسته و قبل از اختلاف با اتحادیه اروپا سهم مهمی از این محصولات را از کشورهای اروپای تامین می‌کرد.

وی ادامه داد: پس از اختلاف سیاسی با اتحادیه اروپا، روسیه توجه خود را معطوف به کشورهای منطقه از جمله ایران برای واردات محصولا کشاورزی کرد.

 نیاورانی با اشاره به مزیت‌های کشور روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی، اظهار کرد: علاوه بر بازار بزرگ مصرف، کشور روسیه در حاشیه‌ی‌ دریاچه‌ی خزر قرار دارد و نزدیک بودن به ایران از نظر مسافت امکان سهولت در حمل و نقل را فراهم کرده است.

وی اضافه کرد: مجموع این عوامل موجب شده است کشور روسیه تبدیل به یک فرصت بی‌نظیر برای توسعه بازار صادراتی محصولات کشاورزی ما شود.

نیاورانی یکی از محصولات پرتقاضا در روسیه را کیوی عنوان کرد و گفت: کیوی یکی از محصولاتی است که کشور روسیه متقاضای واردات آن از ایران با حجم بالا است، این میوه مراحل تائید سختگیرانه کشور روسیه را طی کرده و در لیست محصولات مجاز واردات از ایران به این کشور قرار گرفته است.

به گفته وی؛ کیوی می‌تواند از جمله محصولات کشاورزی باشد که ارزآوری مناسب و پایدار برای کشور به همراه داشته باشد چرا که میزان تولید آن در سطح مناسبی قرار دارد و روسیه نیز همواره متقاضای واردات آن است.

نیاورانی از اشباء بازار روسیه از کیوی بی‌کیفیت ایرانی درپی قاچاق این محصول خبر داد و افزود: حجم بالایی از کیوی بی‌کیفیت کشور در زمان منع صادرات به صورت قاچاق به کشور روسیه وارد شده است.

به اعتقاد وی؛ این موضوع به نظر عمدی است چراکه موجب آسیب به حسن شهرت محصولات کشاورزی کشور ما در بازار بزرگ روسیه شده است.

نیاورانی با یادآوری اینکه صادرات کیوی از کشور تا 16 مهرماه ممنوع بوده است، اظهار کرد: کیوی‌های که اکنون در انبارهای روسیه در حال پوسیدن هستند قبل از تاریخ ممنوعیت وارد این کشور شده‌اند.

وی گفت: موضوع مهم پیش آمده نه خسارات حاصل از نابودی کیوی‌های بی‌کیفیت در انبارهاست بلکه اعتمادی است که نسبت به محصولات کشاورزی ایران از دست می‌رود.

نیاورانی در پاسخ به این پرسش که با توجه به قوانین سختگیرانه روسیه کیوی‌های بی‌کیفیت چگونه وارد این کشور شده‌اند، گفت: کیوی‌های ارسال شده سالم، اما نارس هستند و قند آن‌ها به میزان مطلوب نرسیده است به عبارت دیگر میوه‌ها کاملا سالم و ظاهری بازار پسند دارند، اما طعم آن‌ها مطلوب نیست.

وی خواستار برخورد جدی با متخلفان شد و گفت: تخلف عده‌ای معدود نام و برند یک کشور را تخریب می‌کند و برخورد قانونی با این افراد ضروری است.

نیاورانی چگونه شناسایی متخلفان را از طریق مشتریان آن‌ها در روسیه عنوان کرد.

نایب رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: روس‌ها اسناد دقیقی از مشخصات شرکت و یا افراد صادرکننده دارند و به راحتی می‌توان از طریق آن‌ها افراد متخلفی که دست به خرابکاری عمدی در بازار محصولات کشاورزی کشور ما زده‌اند را مورد پیگرد قانونی قرار داد.

نیاورانی تاکید کرد: شاید ماه‌ها و سال‌ها زمان لازم باشد تا ذهنیت روس‌ها درباره کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی ایران تغییر کند و این موضوع خسارت بزرگی برای اقتصاد کشاورزی کشور است.

اتحادیه اروپا ایران روسیه قاچاق محصولات کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر