کد خبر: 819670 A

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: ایران مأمن خوبی برای سرمایه گذاری خارجی است اما لازمه آن این است که دولت و مجلس با قانون‌گذاری نامناسب، مانع جذب سرمایه گذاری نگردند و ریسک آنرا بالا نبرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در افتتاحیه هشتمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مهندسی مواد و متالورژی و همایش و نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی گفت: موقعیتی که ایران در منطقه دارد موجب شده که سرمایه‌گذاران تمایل زیادی برای حضور داشته باشند.

شکوری ایران را کشوری جذاب برای سرمایه گذاری دانست و اظهار کرد: موقعیت خاص ایران در منطقه، دسترسی به آب های آزاد ، پایین بودن دستمزد نیروی انسانی و زیرساخت‌های مناسب از جذابیت‌های سرمایه‌گذاری کشور  است. پتانسیل‌های مطلوب بخش معدن و مشوق‌های مالیاتی برای سرمایه گذاران خارجی و در نهایتا امنیت از دیگر جذابیت های سرمایه گذاری است.

وی خاطرنشان کرد: ایران مأمن خوبی برای سرمایه گذاری خارجی است اما لازمه آن این است که دولت و مجلس با قانون‌گذاری نامناسب، مانع جذب سرمایه گذاری نگردد و ریسک آنرا بالا نبرد.

وی افزود: رتبه ایران در بخش معدن پنجم است و یک درصد ذخایر معدنی دنیا را در اختیار داریم که قطعا با سرمایه گذاری جدید این عدد افزایش خواهد یافت. استفاده از ذخایر در ایران کمتر از یک درصد است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران، معدن مهدی آباد را نمونه موفق انتقال مدیریت به جای مالکیت خواند و گفت: کنسرسیوم بخش خصوصی در این معدن برنده شد اما عوارض برای کنسانتره سرب و روی باعث غیراقتصادی شدن این پروژه خواهد شد.

شکوری در ادامه بیان کرد: باید با سیاست‌گذاری و قانون گذاری، کمک کرد سرمایه‌گذاری مناسبی در بخش معدن و صنایع معدنی صورت گیرد و در این مسیر باید از ظرفیت تشکل‌های ایجاد شده استفاده شود.توسعه در زیرساخت حتما نیاز است در غیر این صورت توسعه بخش معدن را با چالش مواجه می کند.

وی خاطر نشان کرد: ۱۲ درصد اقتصاد دنیا در این منطقه قرار دارد و به دلیل جنگ‌هایی که در این منطقه رخ می‌دهد، حضور ایران را در صنعت و تجارت ارزشمند کرده است.

ایران دولت و مجلس سرمایه گذاری معدن اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر