کد خبر: 819360 A

وزیر صمت در جمع خبرنگاران مطرح کرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: سال گذشته حجم تجارت ما با این کشور نزدیک به 12 میلیارد دلار بوده و ما توانستیم اولین کشور تامین کننده نیازهای وارداتی عراق باشیم. امسال نیز با برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های به عمل آمده رسیدن به حجم 20 میلیارد دلار قابل تحقق است و ظرفیت‌های آن نیز وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، وزیر صمت در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه تشکیل شوراهای حل اختلاف در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه این وزارتخانه برای توسعه همکاری‌ها با کشورهای همسایه گفت: در محورهای هفتگانه‌ای که این وزارتخانه برای سال 98 در نظر گرفته است توسعه روابط اقتصادی با 15 کشور همسایه با تمرکز بر افزایش صادرات از اولویت برخوردار است و با توجه به گسترده بودن روابط ما در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با کشور عراق این کشور از جایگاه بسزایی در برنامه‌های این وزارتخانه برخوردار است.

وی ادامه داد: سال گذشته حجم تجارت ما با این کشور نزدیک به 12 میلیارد دلار بوده و ما توانستیم اولین کشور تامین کننده نیازهای وارداتی عراق باشیم. امسال نیز با برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های به عمل آمده رسیدن به حجم 20 میلیارد دلار قابل تحقق است و ظرفیت‌های آن نیز وجود دارد.

وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده وزارت صمت برای افزایش صادرات به این کشور گفت: برگزاری نمایشگاه‌های دائمی و مقطعی افزایش تبادل هیات‌های تجاری، فعال شدن گذرگاه‌ها و بازارچه‌های مرزی میان دو کشور از جمله اقداماتی است که در شش ماه اول سال جاری صورت گرفته همچنین ظرفیت‌های موجود در راه‌آهن شلمچه و بصره و تسهیل در امور گمرکی و استاندارد از دیگر اقداماتی است که می‌تواند به افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور بیانجامد.

وی ادامه داد: تشکیل کمیته‌های مرزی برای حل مشکلات مقطعی و حضور استانداران در این کمیته‌ها باعث شده که مشکلات بخصوص در حوزه گمرک و عبور کالا از مرز به حداقل برسد و امیدواریم تا سال 1400 حجم تبادلات به 20 ملیارد دلار و حتی فراتر از آن برسد.

ایران و عراق تجارت دلار صنعت معدن و تجارت عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر