کد خبر: 819117 A

رئیس سازمان امور عشایر ایران عنوان کرد:

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: در شورای عالی عشایر سه طرح ویژه مربوط به عشایر مطرح شد که دو طرح آن در حال اجراست و طرح ارتقای بهداشت، درمان و اجتماعی در آستانه تصویب در هیات دولت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، کرمعلی قندالی در نشست خبری به مناسبت روز ملی روستائیان و عشایر با اعلام این خبر افزود: طرح ویژه ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت و طرح فرهنگی و مذهبی که در شورای عالی عشایر مصوب شه بود اکنون در حال اجرا است.

وی ادامه داد: طرح ارتقای بهداشت، درمان نیز در آستانه تصویب در هیات دولت است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران از دیگر طرح‌های در دست اقدام برای جمعیت عشایر کشور را تجهیز آنها به پنل خورشیدی عنوان کرد و افزود: اخیرا طی توافقی که با وزارت نیرو داشتیم طرح تجهیز 25 هزار خانوار عشایر به پنل خورشیدی مصوب شده است.

قندالی اضافه کرد: در این طرح 10 درصد از هزینه پنل خورشیدی از خانوارهای عشایر دریافت می‌شود و 90 درصد باقیمانده را دولت در قالب یارانه به آنها پرداخت می‌کند.

وی پرداخت یارانه سوخت و آرد به عشایر را از دیگر طرح‌هایی برشمرد که سازمان امور عشایر به دنبال اجرای آ‌ن است.

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: پرداخت یارانه سوخت و آرد می‌تواند بخشی از هزینه خانواردهای عشایر را پوشش دهد و موجب بهبود شرایط اقتصادی آنها شود.

قندالی توسعه در حوزه ارتباطات در مناطق عشایری را پراهمیت دانست و افزود: در حوزه ارتباطات نیز مصوبه‌ای داشتیم تا با کمک وزارت ارتباطات حداقل 80 درصد از مناطق عشایری تحت پوشش تلفن همراه قرار گیرند.

وی ادامه داد: تلفن همراه می‌تواند وسیله‌ای برای ترویج، آموزش و ارتقای آگاهی و دانش عشایر باشد.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به تسهیلات پرداخت شده به جمعیت عشایری کشور اظهار کرد: در شش ماهه گذشته از محل کانون احکام دائمی 420 میلیارد تومان اعتبار برای سرمایه در گردش فعالیت‌های اقتصای و عشایر ابلاغ شده که 400 میلیارد تومان آن با سود 10 درصد و 20 میلیارد تومان باقیمانده با سود 4 درصد در اختیار عشایر قرار گرفت.

قندالی اظهار کرد: همچنین ما شاهد افزایش سرمایه در صنوق عشایر از سال 93 تاکنون برای پرداخت تسهیلات به عشایر بوده‌ایم.

وی میزان افزایش سرمایه صندوق عشایر از سال 93 تاکنون را بیش از 54 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: سرمایه صندوق عشایر از 19 میلیارد تومان در سال 93 به 73 میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است.

قندالی در ادامه سخنان خود درباره مشکلات پیش آمده و اعتراض عشایر استان سمنان و تهران به بهره‌برداری از مراتع گفت: مشکل به این شکل بود که برخی از عشایر که تعداد دام‌های آنها اندک بود مراتع خود را به دیگر دامدارها اجاره می‌دادند در حالی که طبق قانون این امر خلاف محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برای رفع مشکل پیش آمده وزیر جهاد کشاورزی به جد به موضوع ورود کرد و تصمیم بر آن شد که اکیپ‌های ممیزی با ریاست سازمان جنگل‌ها و حضور نمایندگان عشایر و سایر نهادها تشکیل شود تا موضوع بررسی و مشکل پیش آمده مرتفع گردد.

رئیس سازمان امور عشایر درباره تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز عشایر نیز گفت: نهاده‌های مورد نیاز عشایر با ارز 4200 تومانی به میزان کافی تامین شده و اکنون هیچ کمبودی برای آنها وجود ندارد.

قندالی اظهار کرد: در حال حاضر جوی وارداتی با قیمت 1350 تومان وارد کشور و در استان‌های همجوار با قیمت حداکثر 1500 تومان توزیع می‌شود. همچنین جوی داخلی نیز که در روزهای اخیر تا دو هزار تومان افزایش قمیت پیدا کرده بود به 1800 تومان کاهش یافت.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اجرای طرح‌هایی نظیر زنجیره تولید توانسته‌ایم علاوه بر کاهش هزینه افزایش تولید را داشته باشیم.

قندالی گفت: در حال حاضر تولید گوشت قرمز در جمعیت عشایر از 160 هزار تن در سال 93 به 195 هزار تن در سال جاری رسیده است.

وی با اشاره به بهبود شرایط آب و هوایی و مراتع کشور افزود: بهبود شرایط آب و هوایی و مراتع کشور موجب شده ما شاهد افزایش تعداد زایش‌ها در سال باشیم و این امر موجب کاهش قیمت گوشت قرمز نسبت به اوایل نوروز شده است.

رئیس سازمان امور عشایر کشور قیمت عرضه هر کیلوگرم گوشت قرمز را 85 هزار تومان و قیمت تمام شده هر کیلو گوشت قرمز را برای عشایر 75 هزار تومان عنوان کرد.

قندالی در پایان سخنان خود از تشکیل ستاد گردشگری برای توسعه گردشگری در حوزه عشایر خبر داد.

ایران بهداشت و درمان درمان دولت امور عشایر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر