کد خبر: 818216 A

اردکانیان اعلام کرد:

اردکانیان گفت: باید به این باور برسیم که در حوزه‌ آب، همه مسئول و تأثیرگذار هستند و با شناسایی فرصت‌ها، پذیرش عدم قطعیت‌ها و پویایی و تعامل است که گره از تنگناها گشوده می‌شود و این مهم با مشارکت و مسئولیت‌پذیری همگانی ممکن و میسر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، رضا اردکانیان در مراسم اختتامیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات فاضلاب گفت: در تلاشیم تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی مانند تبصره 5، 18 و 19 بتوانیم حرکات جدیدی در تنوع بخشی به منابع مالی و کمک به بخش خصوصی پدید آوریم تا از این طریق فشار کمتری بر سازندگان و تولیدکنندگان آب و انرژی وارد شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه ایران از پنجم آبان‌ماه رسما وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد، گفت: پس از پیوستن ایران به این اتحادیه بازار وسیعی در اختیار کشورمان قرار خواهد گرفت که اگر هوشمندانه با این مسئله برخورد نکنیم طبیعتا بازار کشور را در اختیار اعضای اوراسیا قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه باید از کنار تحریم‌های هوشمندانه بتوانیم دستاورد بزرگ کم اتکایی به نفت خام را برای کشور حاصل کنیم، افزود: در شرایطی که کشور و ملت ما بیش از هر زمان دیگری آماج تحریم‌ها و عهدشکنی‌های دشمنان است و آثار هجمه‌های دشمنان فردفرد جمعیت کشور را هدف قرارداده است، بخش خصوصی به عنوان مهمترین نیروی محرکه اقتصاد کشور، نقشی بیش از پیش بر عهده داشته و حضور این بخش در عرصه‌ای مانند تامین آب که یکی از مهمترین ارکان توسعه هر کشوری به شمار می‌رود، بی‌تردید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی  در ادامه یادآور شد: پیوستن رسمی جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا که رویداد بسیار مهم در روابط ایران و اتحادیه اوراسیا بوده و منجر به توسعه حجم مبادلات تجاری طرفین خواهد شد، این فرصت را فراهم آورده است که شرکت‌های فعال در زمینه صنعت آب و فاضلاب توانمندی‌های خود را برای حضور در پروژه‌ها و بازار گسترده کشورهای عضو این اتحادیه در معرض قضاوت و ارزیابی قرار داده است

وزیر نیرو تاکید کرد: ما باید در برنامه‌های خود، با تعریف ساز و کارهای جدید و پیش‌بینی بسته‌های حمایتی و تشویقی، مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را در اجرای طرح‌های فاضلاب رونق و شتاب بیش‌تری بخشیم و در این مسیر، لازم است تا با همکاری سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مسئول، حلقه‌های مفقوده این بخش را که بیش‌تر در مقوله‌های اقتصادی و حقوقی خودنمایی می‌کند، احصاء و ساز و کارهای رونق بازار آب و پساب را فراهم آوریم.

وی تصریح کرد: موضوع دیگری که در مبحث توسعه پایدار آب محور باید مورد اهتمام  قرارگیرد ورود مفاهیم اجتماعی و اخلاقی است که در دوره جدید وزارت نیرو مورد توجه بوده است. دخالت مباحث انسانی و اجتماعی در موضوع آب در راستای تبدیل مشترکان و بخش‌های بدمصرف به خوش مصرف، یکی از مهمترین عوامل تاب آوری کشور و لازمه ادامه مسیر رشد و توسعه است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد که به نظر می‌رسد حضور نظام‌‌مند ایده‌هایی در این راستا، در نمایشگاه آتی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وزیر نیرو گفت: ما می‌توانیم و باید مشکلات آب را از عوامل محدود کننده‌ توسعه‌ کشور حذف و آن را به یکی از محورهای توسعه‌ی صادرات دانش فنی و تجهیزات آبی و عامل همگرایی و تعامل محلی و منطقه‌ای بدل سازیم.

اردکانیان گفت: باید به این باور برسیم که در حوزه‌ آب، همه مسئول و تأثیرگذار هستند و با شناسایی فرصت‌ها، پذیرش عدم قطعیت‌ها و پویایی و تعامل است که گره از تنگناها گشوده می‌شود و این مهم با مشارکت و مسئولیت‌پذیری همگانی ممکن و میسر خواهد بود.

 

 

اقتصاد کشور ایران نفت وزارتخانه ب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر