کد خبر: 817684 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

سخنگوی دولت قیمت 2 هزار و 200 تومان را برای هر کیلوگرم گندم اعلام کرده است. این قیمت در حالی است که نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی 2 هزار و 550 تومان و پیشنهاد بنیاد ملی گندمکارن 2 هزار و 805 تومان است، اما از نظر کشاورزان گندمکار قیمت هر کیلوگرم گندم در سال جاری چقدر است؟

به گزارش ایلنا؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت، دو روز پیش در جریان نشست خبری خود درباره نرخ تضمینی خرید گندم گفت:  بنابر مصوبه شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم 2 هزار و 200 تومان در نظر گرفته شد و متناسب با سایر تورم ها و مسائل اقتصادی کشور چنین رقمی مشخص شد و امیدواریم که کشاورزان ما هم بتوانند منتفع شوند.

اعلام نرخ 2 هزار و 200 تومان برای خرید تضمینی گندم از سوی دولت در حالی است که عباس کشاورز، معاون زراعت وزیر جهاد کشاوزی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا قیمت پیشنهادی خرید تضمینی گندم را بیش از 2 هزار و 550 تومان دانست.

همچنین بنیاد ملی گندمکاران برای خرید هر کیلوگرم گندم قیمت 2 هزار و 805  تومان پیشنهاد داده بود.

علی‌قلی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران، در گفت و گو با خبرنگار ایلنا معتقد بود: با توجه به اینکه نرخ تورم تولید در بهار امسال 69.5 درصد بود قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری باید یک هزار و 190 تومان بیشتر از قیمت خرید این محصول در سال گذشته و معادل 2 هزار و 805  تومان باشد.

اما از نظر کشاورزان گندمکار قیمت مناسب برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم چقدر است.

نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی به عنوان نماینده کشاورزان سراسر کشور جدول آنالیزی را در اختیار خبرگزاری ایلنا قرار داده است. بر طبق این جدول با در نظر گرفتن حداقل سود برای یک فعالیت اقتصادی (22 درصد) قیمت 2 هزار و 868 تومان برای قیمت تمام شده هر کیلوگرم گندم برآورد شده است.

شرح هزینه‌های تولید هر کیلوگرم گندم در جدول زیر؛

 

 

 

 

ایران دولت وزارت جهاد کشاورزی کشاورزان گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر