کد خبر: 817415 A

رضا رحمانی:

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اعمال قانون عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات سنگ‌آهن و مواد خام، گفت: این تصمیم در راستای عزم دولت برای مقابله با خام‌فروشی بوده است.

به گزارش ایلنا، رضا رحمانی با حضور در حاشیه دومین همایش بین‌المللی چشم‌انداز صنایع غیرآهنی و فناوری‌های وابسته، در پاسخ به سوال خبرنگاران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر اقدامات زیادی در زمینه توسعه صنایع معدنی در کشور صورت گرفته، اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت‌ها و زنجیره تولید ما در بخش فولاد و مس به حالت توازن رسیده و هر چند که اقدامات انجام گرفته بسیار نتیجه بخش بوده اما همچنان پیگیریم با تکمیل ظرفیت‌ها، مواد اولیه ما تبدیل به ارزش افزوده بیشتر و در نهایت منجر به ایجاد شغل بیشتر برای جوانان شود.

وی افزود: چند سال گذشته ایران ۲۳ میلیون تن سنگ‌آهن صادر می‌کرد که این رقم سال ۹۷ به زیر ۸ میلیون تن رسیده و این نشان‌دهنده کاهش فروش مواد خام معدنی و تبدیل آن به فرآیند افزایش ارزش افزوده و مصرف در صنایع داخلی است.

وزیر صمت با بیان اینکه تمام مواد خام، فلزی و غیرفلزی در راستای این هدف مورد توجه هستند، خاطرنشان کرد: به همین منظور تقویت تولیدات داخلی، جلوگیری از خام فروشی و توجه به شرکت‌های دانش بنیادن در سرلوحه کار قرار گرفته است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه می‌توان به درآمدهای حاصل از معادن اتکاء و آن را جایگزین نفت کرد، گفت: ظرفیت‌های موجود در معادن کشور به اندازه ای است که می‌تواند به عنوان یکی از گزینه‌های جدی در جایگزینی درآمدهای نفتی در کشور باشد.

رحمانی افزود: ارزش تولیدات معدنی و صنایع معدنی ما تا سال گذشته، ۲۰ میلیارد دلار بود که با برنامه ریزی‌های صورت گرفته قصد داریم، امسال این رقم از مرز ۲۱ میلیارد دلار عبور کند و با توجه به آمار ۶ ماهه نخست امسال می‌توان گفت این امر قابلیت تحقق فراوانی دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای حضور و مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای بخش معدن کشور، اظهار داشت: آینده سرمایه‌گذاری در بخش فلزات روشن است و به‌همین دلیل دولت سرمایه‌گذاران را به فعالیت در این بخش ترغیب و از آنها حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از معادن هنوز بکر هستند و در کشور مناطقی وجود دارند که فعال شدن آنها برای دولت در اولویت است، گفت: سال گذشته بخش عمده‌ای از نیازهای ارزی ما از طریق پتروشیمی و فولاد و مس تامین شد، بنابراین می‌توان جایگاه بهتری برای سودآوری در این زمینه‌ها ایجاد کرد.

رحمانی از تدوین و ابلاغ نقشه راه معدن برای اولین بار در کشور خبر داد و افزود: فعال‌سازی معادن کوچک نیز در دستور کار قرار دارد و علاوه بر این در حوزه اکتشافات، فعالیت‌هایی که امسال برنامه‌ریزی کردیم و انجام خواهد شد به اندازه کل سال‌های گذشته است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر سیاست‌های دولت برای تشویق سرمایه‌گذاران در بخش صنایع و معادن، گفت: دولت از اعطای تسهیلات و انجام حمایت‌های مالی بلاعوض و در اختیار قرار دادن معادن و اختصاص زمین در شهرک‌های صنعتی به سرمایه‌گذاران با حداکثر تخفیف، دریغ نخواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در ۶ ماهه نخست امسال میزان جذب سرمایه‌گذاری چه اندازه بوده، اظهار داشت: آمار مربوط به این بخش به طور رسمی از سوی وزارت صمت منتشر شده و برخلاف تصور برخی‌ها، تقاضای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های صنعت، معدن و تجارت افزایش پیدا کرده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: دنیا می‌داند اقتصاد ایران ظرفیت‌های زیادی دارد از این رو سرمایه‌گذاران علاقه‌مند هستند تا در کشورمان حضور فعالانه‌تری داشته باشند.

وی در پایان در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که معتقد بود عرضه و تقاضا باید در قیمت‌گذاری نقش داشته باشد و نه دولت، گفت : اگر شرایط کشور عادی باشد این یک منطق درست است اما نباید اجازه بدهیم در کشور عده‌ای با ایجاد رانت، به‌طور نامشروع و غیر قانونی صاحب درآمد شوند لذا مجبوریم در این زمینه کنترل‌های لازم را داشته باشیم.

رضا رحمانی‌ خام‌فروشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر