کد خبر: 816892 A

در پیامی تشریح شد؛

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش بینی پذیر بودن متغیرهای کلیدی اقتصادی را بیشتر کند. این سیاست «راهنمایی پیشران» نامیده می‌شود.

به گزارش ایلنا، عبدالناصر همتی در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی نوشت: در مورد اهمیت سفرهای استانی و دیدار با فعالان اقتصادی و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، نکاتی را توضیح می‌دهم. یکی از ابزارهای مهم بانک های مرکزی در دنیای امروز، ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی درباره وضعیت آینده اقتصاد و مسیر سیاست‌های پولی و ارزی است. این ابزار مهم که در دوره بعد از بحران مالی بزرگ جهان، از حدود ۱۰ سال پیش، استفاده می‌شود، به بانک مرکزی کمک می‌کند تا انتظارات را سامان دهد و نهایتاً پیش‌بینی پذیر بودن متغیرهای کلیدی اقتصادی را بیشتر کند. این سیاست «راهنمایی پیشران» نامیده می‌شود.

تلاش من از زمانی که در بانک مرکزی در خدمت مردم عزیز هستم، استفاده از این ابزار بوده هرچند شرایط بسیار سختی در سیاست‌گذاری اقتصادی داشته‌ایم، تلاش من این بوده است که مسیر سیاست‌گذاری پولی و ارزی را خصوصا با توجه به تحریم‌های گسترده و بی‌سابقه مستقیماً با فعالان اقتصادی در میان بگذارم. با این امید که تصمیمات آنها در این مسیر اتخاذ شده و حتی‌الامکان زیانی متوجه آنها نشود و در دیگر سو نیز فعالان عزیز اقتصادی بتوانند با اطمینان بیشتری از سیاست‌های اصلی بانک مرکزی تصمیمات اقتصادی خود را اتخاذ کنند. لذا بانک مرکزی که در پی ثبات اقتصاد کلان و کمک به رشد اقتصادی است لازم است در جریان مشکلات آنها قرار گیرد. لذا تداوم این رویه را برای پیشبرد سیاست‌ها مفید می‌داند.

عبدالناصر همتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر