کد خبر: 816426 A

سیدرضا مفیدی خبرداد:

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه با اعلام اینکه علت کاهش تولید خودرو در مردادماه امسال تعطیلات تابستانی خودروسازان بوده، گفت: تولید دو شرکت بزرگ خودرویی(ایران‌خودرو وسایپا) در مجموع در شهریورماه ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته و تحویل شهریورماه نیز ۶۱ درصد با افزایش روبه‌رو بوده‌است

به گزارش ایلنا، سیدرضا مفیدی عمده تغییرات عددی درباره آمار تولید خودرو را مربوط به تعطیلات تابستانی در شرکت‌های خودروساز دانست و افزود: اگر چه تعطیلات تابستانی این شرکت‌ها حدود مردادماه بوده اما به صورت اتفاقی امسال در مردادماه و سال گذشته در شهریورماه آمار آن ثبت شده است.

او ادامه داد: این طبیعی است وقتی دو هفته دو شرکت خودروساز تعطیل باشد، آمار تولید تحت تاثیر قرار می گیرد و نباید یک بخش خاص از آمار را جدا کرد و از آن تحلیل داشت.

مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت با بیان اینکه البته به‌طور طبیعی در ماهی که تعطیلات داریم تولید هم کم می‌شود، گفت: اتفاقاً امسال از فرصت تعطیلات برای تکمیل خودروهای ناقص استفاده کردیم و آن چیزی که برای مردم و مصرف‌کنندگان ملاک است آمار تحویل است(اگر چه میزان تولید هم مهم است و برخی مواقع بازار متناسب با تولید از خود واکنش نشان می دهد)، اما آمار تحویل ما نیز در مجموع خیلی عقب نیست.

مفیدی با اعلام اینکه دو شرکت خودروساز بزرگ (ایران خودرو و سایپا) در مجموع در مردادماه امسال حدود ۳۹ درصد نسبت به مردادماه پارسال، کاهش تولید داشته‌اند ولی کاهش تحویل آنها حدود ۴ درصد بوده، اضافه کرد: البته نمی‌توان به‌عنوان یک مشکل اساسی از این موضوع نام برد چراکه این اعداد در شهریورماه جبران شده و تا حد زیادی افزایش یافته(هم تولید و هم تحویل) و از این بابت جای نگرانی خاصی نیست.

او در خصوص آمار شهریورماه تحویل و تولید دو شرکت خودروساز بزرگ نیز افزود: تولید دو شرکت در شهریور ماه در مجموع ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته است و تحویل شهریورماه نیز ۶۱ درصد با افزایش روبه رو بوده است.

مدیر کل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت بیان کرد: شهریورماه امسال دو شرکت خودروساز در مجموع ۶۰ هزار و ۳۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این رقم شهریورماه پارسال ۵۰ هزار و ۵۷۶ دستگاه بوده است.

مفیدی اضافه کرد: همچنین دو شرکت بزرگ خودروساز شهریورماه امسال ۸۶ هزار و ۲۳۴ دستگاه خودرو به مشتریان تحویل داده‌اند که این رقم در مدت مدت مشابه پارسال ۵۳ هزار و ۶۲۸ دستگاه بوده است.

او با یادآوری اینکه همیشه شش‌ماهه دوم سال، وضعیت تولید در صنعت خودرو از نظر آماری رشد داشته، افزود: این موضوع در خیلی از صنایع هم اتفاق می‌افتد، چون شش‌ماهه اول تعطیلات تابستانی و فروردین را داریم اما در شش‌ماهه دوم شاهد این اتفاقات نیستیم.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت با تأکید بر اینکه رسانه‌ها در قبال افکار عمومی مسئول هستند، گفت: رسانه‌ها نباید با تحلیل‌های زاویه‌دار و ناقص در شرایطی که باید به تولید و فضای امن اقتصادی کمک کنیم، با جدا کردن بخشی از اطلاعات و ارایه تحلیل‌های ناقص باعث تشدید در بازار بشوند.

مفیدی با اعلام اینکه مشکلات ناشی از تحریم و نقدینگی را با همت و توان صنعت خودرو پشت سرمی گذاریم، بیان کرد: با استعانت از توان ساخت داخل، کسری های خود را جبران می کنیم و امیدواریم که تا پایان سال بتوانیم به سمت برنامه از پیش تعیین شده حرکت کنیم.

او با اشاره به اینکه در سال جاری حرکتی اساسی در مسیر تعمیق ساخت داخل آغاز شده است، تصریح کرد: تعامل با بازار و صنایع دیگر کشورها مهم است اما ما از همین فرصت تحریم برای رشد صنعت خودرو استفاده خواهیم کرد.

تولید خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر