کد خبر: 814149 A

کرمی به ایلنا خبر داد:

رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی گفت: از سال 93 قیمت‌گذاری این دسته از نان‌ها به عهده واحد صنفی بود اما در 24 شهریور ماه طی بخشنامه‌ای که به اتحادیه ابلاغ شد، از این پس قیمت‌گذاری این نان‌ها توسط کارگروه‌های استانی انجام خواهد شد و واحدهای صنفی موظف هستند بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی این کارگروه محصولات خود را به فروش برسانند

محمد جواد کرمی رئیس اتحادیه نان‌های فانتزی ( حجیم و نیمه حجیم) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص قیمت نان حجیم یا فانتزی گفت: از سال 93 قیمت‌گذاری این دسته از نان‌ها به عهده واحد صنفی بود اما در 24 شهریور ماه طی بخشنامه‌ای که به اتحادیه ابلاغ شد، از این پس قیمت‌گذاری این نان‌ها توسط کارگروه‌های استانی انجام خواهد شد و واحدهای صنفی موظف هستند بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی این کارگروه محصولات خود را به فروش برسانند. ضمن آنکه این کارگروه نظارت بر آرد توزیع شده را به عهده خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر همین اساس ما به عنوان اتحادیه آنالیز قیمت خود را طی امروز و فردا به این کارگروه ارائه خواهیم داد تا آنها قیمت‌گذاری نهایی را انجام دهند.

وی در خصوص قیمت گندم و آرد یارانه‌ای گفت: قیمت آرد یارانه‌ای که در اختیار سنتی‌پزان قرار می‌گیرد و به ازای هر کیسه، 33 هزار تومان است اما برای ما کیسه‌ای 58 هزار تومان محاسبه می‌شد که در دو سال اخیر تا به امروز هیچ تغییری در قیمت آرد رخ نداده است.

وی با اشاره به لزوم گسترش فرهنگ استفاده از نان حجیم گفت: نان حجیم به عنوان تنها نان سالم در دنیا که پخت کاملا بهداشتی و سالمی دارد تنها 5 درصد از سبد خانوارهای ایرانی را تشکیل می‌دهد در حالیکه طبق برنامه پنجم این عدد اکنون باید به 40 درصد می‌رسید. ما طی سال‌های اخیر برای حفظ همین درصد کم مجبور شدیم که کمترین میزان افزایش قیمت را داشته باشیم از طرف دیگر یک واحد نان حجیم 10 برابر بیشتر از یک سنتی پز مالیات می‌دهد و یا اینکه هزینه بیمه کارگران ما 3 برابر بیشتر از سنتی پزها است.

کرمی تصریح کرد: اکنون هم به کار گروه پیشنهاد دادیم که قیمت نان‌های پر مصرف تغییری نکند و در ازای آن قیمت سایر اقلامی که عرضه می‌شود مانند نان شیرین افزایش پیدا کند ضمن آنکه در دنیا واحدهای نانوایی یا همان کافه بیکرها علاوه بر فروش نان قهوه، نوشیدنی و صبحانه عرضه می‌کنند تا بتوانند به فعالیت‌های خود ادامه دهند. ما اگر می‌خواهیم این مدل نان که هم سالم است هم دور ریز به مراتب کمتری نسبت به سنتی دارد گسترش پیدا کند باید این مدل کسب را اجرا کنیم.

کرمی در پایان ابراز امیدواری کرد که تا هفته آینده قیمت‌های مصوب به واحدهای پخت نان ابلاغ شود.

افزایش قیمت دولت صبحانه قهوه یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر