کد خبر: 814051 A

وزیر نفت سوریه بیان کرد:

وزیر نفت سوریه اظهار داشت: متاسفانه دستاوردهای نفتی سوریه در طول جنگ از بین رفتند و آسیب‌های زیادی به صنعت نفت ما وارد شد و بسیاری از متخصصین ما به شهادت رسیدند اکنون ما برای بازسازی این حوزه به غرب هیچ نگاهی نداریم و امیدوار هستیم با همکاری کشور ایران و کشورهای شرق بازسازی در حوزه نفت را آغاز کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا در نشست مشترک اقتصادی ایران و سوریه که در اتاق ایران در حال برگزاری است، علی غانم وزیر نفت و معادن سوریه با اشاره به همکاری‌های مشترک دو کشور گفت: دولت سوریه توجه ویژه‌ای به دوستان خود دارد و در راس این دوستان دولت ایران قرار دارد که در سال‌های اخیر در همه زمینه‌ها کمک زیادی به ما کرده است. سفر امروز من به ایران در راستای سفرهای قبلی مقامات سوریه است و نتیجه آن اجرای قراردادهای متعدد و انعقاد تفاهم‌نامه‌های جدید است.

وی با اشاره به بازدید روز گذشته خود از پارس جنوبی و عسلویه گفت: در بازدید از این مناطق متوجه شدم که شرکت‌های ایرانی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی داشته‌اند و اکنون به دانش روز مجهز هستند به طوری که 60 درصد از امور صنعتی و فنی که در عسلویه اجرا شده توسط کارشناسان ایرانی بوده است ما نیز تمایل داریم که از این تجربیات بهره ببریم.

وزیر نفت و معادن سوریه گفت: در چند ماه اخیر تفاهمات زیادی در زمینه نفت، استخراج و پالایشگاه و بهره‌برداری از آنها و آموزش فنی امضا شده که حاصل جلسات مختلفی بوده است.

وزیر نفت سوریه با بیان اینکه دولت متبوعش آماده هر گونه همکاری با سوریه است گفت: ما از حضور شرکت‌های بخش خصوصی ایران استقبال می‌کنیم و در راستای منافع دو طرف و با ابزارهای قانونی که در سوریه وجود دارد از آنها به طور کامل حمایت خواهیم کرد و معتقد هتسیم روابط اقتصادی باید در حد روابط سیاسی توسعه یابد. ما در نمایشگاه دمشق شاهد حضور گسترده بخش خصوصی ایران بودیم و امیدواریم این روند ادامه پیدا کند.

وی تصریح کرد: جنگ سوریه پایان نیافته است بلکه امروز دشمن مشترک ایران و سوریه در یک لباس جدید و در یک جبهه جدید وارد شده است. آنها در جنگ نظامی شکست خوردند برای همین تصمیم گرفتند که در یک جبهه جدید وارد شوند ما این بار نیز با کمک دوستان واقعی خود همچون ایران بر آنها پیروز خواهیم شد.

وی در خصوص امکانات نفتی سوریه گفت:‌ متاسفانه دستاوردهای نفتی سوریه در طول جنگ از بین رفتند و آسیب‌های زیادی به صنعت نفت ما وارد شد و بسیاری از متخصصین ما به شهادت رسیدند اکنون ما برای بازسازی این حوزه به غرب هیچ نگاهی نداریم و امیدوار هستیم با همکاری کشور ایران و کشورهای شرق بازسازی در حوزه نفت را آغاز کنیم.

غانم با اشاره به پیشرفت ایران در صنایع پتروشیمی گفت: شرکت‌های ایرانی چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی پیشرفت‌های قابل توجهی در این حوزه داشته‌اند، به مدیران پالایشگاه حمص توصیه کردم که ارتباطات خود را با طرف‌های ایرانی در این حوزه بیشتر کنند. ما در استخراج نفت دو بلوک داریم که امیدواریم با آموزش کادر فنی سوریه توسط ایران کار استخراج را زودتر شروع کنیم.

وی با اشاره به قوانین سوریه برای جذب سرمایه‌گذار خارجی گفت: ما در آینده قانون جدید سرمایه‌گذاری را تصویب خواهیم کرد و به تمام حوزه‌هایی که نیاز به بازسازی دارند دولت به شرکت‌های فعال در آن اعم از داخلی و خارجی تسهیلات خواهد داد. متاسفانه در بخش اطلاع‌رسانی تسهیلات به بخش خصوصی ضعف‌هایی وجود دارد که امیدواریم این ضعف توسط وزارتخانه‌ها و کمیته‌های مشترک با اتاق‌های بازرگانی جبران شود.

ایران جنگ سوریه صنعت نفت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر