کد خبر: 813215 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:

رئیس سازمان چای کشور از پرداخت ۲۴۱.۴ میلیارد تومان معادل ۸۲ درصد از مطالبات چایکاران خبر داد.

حبیب جهانساز در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اعلام این خبر، افزود: تا کنون بالغ بر 105 هزار تن برگ سبز چای از کشاورزان خریداری شده که 56 هزار تن آن برگ سبز درجه یک و 49 هزارتن آن برگ سبز درجه دو بوده است.

وی ارزش برگ سبز خریداری شده از کشاورزان را 294 میلیارد تومان عنوان کرد.

جهانساز اظهار کرد: از مبلغ  294 میلیارد تومان، 241.4 میلیارد تومان پرداخت شده که معادل 82 درصد از مطالبات چایکاران است.

وی با تاکید بر اینکه بر اساس مصوبه خرید تضمینی برگ سبز چای بخشی از مطالبات توسط دولت و بخش دیگر توسط کارخانه‌ها پرداخت می‌شود، اظهار کرد: از مطالبات پرداختی مبلغ 105 میلیارد تومان توسط دولت و 136 میلیارد و 400 میلیون تومان توسط کارخانه چای بوده است.

جهانساز میزان چای خشک تولیدی توسط کارخانه‌ها را تا امروز 23 هزار و 600 تن اعلام کرد.

رئیس سازمان چای کشور درباره آخرین وضعیت بازار چای داخلی، گفت: در سال جاری چای داخلی بازار خوبی را تجربه کرد و قیمت‌ها در سطح مناسبی بود و استقبال مردم نیز افزایش یافت.

جهانساز اضافه کرد: البته در هفته‌های اخیر شاهد رکود در بازار چای داخلی هستیم که کاهش مصرف و واردات چای خارجی دو دلیل اصلی رکود است.

به گزارش ایلنا؛‌ سال گذشته 25 هزار تن چای در داخل تولید و 16 هزار تن از این محصول صادر شد. همچنین آمار نشان می‌دهد حدود 62 هزار تن چای خارجی وارد کشور شده است. بر آیند این اعداد نشان می‌دهد که مصرف داخلی چای کشور سالانه 100 هزار تن است. به عبارت دیگر از مصرف سالانه 100 هزار تن چای در کشور 25 درصد از تولیدات داخلی تامین شد.

 به اعتقاد کارشناسان با ادامه روند فعلی که کاهش صادرات و افزایش تولید داخلی است، پیش بینی می‌شود در آینده نزدیک درصد سهم چای داخلی از سرانه مصرف کشور به رقم 30 تا 33 درصد افزایش پیدا کند.

چای دولت تولید داخلی سازمان چای استقبال مردم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر