کد خبر: 813112 A

وزیر نفت:

وزیر نفت گفت: به ما اجازه نمی‌دهند دستگاه‌هایی را که برای جلوگیری از سوزاندن گوگرد نیاز داریم یا دستگاه‌هایی را که به واسطه آنها به پالایش گازهای غیراستاندارد می‌پردازیم، وارد کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران درباره افزایش قیمت بنزین و دریافت مبلغی به عنوان حق‌الزحمه جایگاهداران از مردم اظهار داشت: هیچ قراری برای افزایش قیمت بنزین گذاشته نشده و برداشتی که در این باره شده صحت ندارد.

وی درباره مصوبه روز گذشته شورای اقتصادی در خصوص افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: هنوز هیچ تصمیمی نهایی نشده است.

وزیر نفت با اشاره به اهمیت تقویت صنایع پایین دستی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم محصولات پایین دست تولید کنیم باید به مسائل بین‌الملل و صادرات نیز توجه داشته باشیم.

وی درباره حادثه آرامکو و افزایش تقاضا برای خرید نفت از ایران نیز بیان کرد: درباره تحریم و برنامه‌های این حوزه صحبت نمی‌کنم.

زنگنه در ادامه درباره توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار داشت: با توجه به تجاربی که در این حوزه توسط معاونت علمی و فرهنگی ریاست جمهوری و سایر حوزه‌ها اخذ شده، از این شرکت‌ها استفاده خواهیم کرد اما نباید شرایط به گونه‌ای باشد که از نظر تامین منابع مالی معتاد شوند.

زنگنه ادامه داد: با توجه به تجارب دنیا، این شرکت‌ها را تنها در دوران جنینی حمایت خواهیم کرد اما در کل مورد حمایت ما هستند و برنامه‌هایی برای آنها در نظر داریم.

وی درباره اظهارنظرهایی در زمینه افزایش گوگرد در بنزین نیز گفت: من تاکنون هیچ اظهارنظری از سازمان محیط زیست در این خصوص نشنیده‌ام و تاکنون گزارشی در این باره اعلام نشده است اما با این وجود با ریاست سازمان حفاظت محیط زیست درباره این مسئله صحبت خواهم کرد.

وی یادآور شد: زمانی که وضعیت وزارت نفت در افکار عمومی جایگاه مطلوبی پیدا می‌کند عده‌ای سعی در به هم زدن این شرایط می‌کنند تا وزارت نفت را مورد آزار و اذیت قرار دهند.

زنگنه با اشاره به رویکرد وزارت نفت برای توسعه پتروپالایشگاه‌ها نیز گفت: وزارت نفت حتما از سیاست توسعه این پتروپالایشگاه‌ها حمایت می‌کند و چنانچه شخصی تمایل به سرمایه‌گذاری داشته باشد و منابع مالی طرح‌ها را تامین کند، از آن حمایت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در همین رابطه قانونی در مجلس تصویب شده و آیین‌نامه اجرایی آن را روز گذشته به دولت ارسال کردیم. تسهیلاتی را نیز برای پتروپالایشگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم که بر این اساس دولت نیز برای راه‌اندازی آنها کمک خواهد کرد.

وی درباره شایعه‌ای مبنی بر پول گرفتن از هپکو گفت: یکسری دروغ‌هایی توسط برخی افراد مطرح می‌شود که بنده از نیت این افراد بی‌خبر هستم، بالاخره دروغ خوب نیست. اگر دولت برای دروغ گفتن مالیات می‌گرفت، درآمد آن بیشتر از درآمدهای نفتی بود.

وی درباره اخباری مبنی بر حمله سایبری به تاسیسات نفتی نیز گفت: این افراد را دروغگوها منتشر می‌کنند. همه این خبرها دروغ است و ما آمادگی خوبی داریم و می‌توانیم جلوی این حملات را بگیریم. در برخی نقاط نیز اقداماتی برای جلوگیری از این حملات انجام داده‌ایم.

وی درباره طرح فراگیر پالایشی سیراف گفت: مهمترین اولویت ما تکمیل این طرح است که زنجیره پتروپالایشگاه‌ها هستند. در مراحل اولیه 8 میلیون تن نفتا تولید می‌کند که خوراک باارزش الفینی است.

وزیر نفت درباره صفر کردن گازهای فلر گفت: ما به طور جدی آن را دنبال می‌کنیم اما روشی در نظر گرفته‌ایم که آثار آن به تامین خوراک پتروشیمی‌ها منجر می‌شود.

وی درباره علت تاخیر در اجرای پروژه‌های حذف فلرها گفت: تحریم‌ها ضدبشر و محیط زیست هستند. آنها به ما اجازه نمی‌دهند دستگاه‌هایی را که برای جلوگیری از سوزاندن گوگرد نیاز داریم یا دستگاه‌هایی را که به واسطه آنها به پالایش گازهای غیراستاندارد می‌پردازیم، وارد کنیم در حالی که ما دستگاه‌ها را خریده‌ایم و پول آنها را نیز پرداخت کرده ایم. بعضی از دستگاه‌ها ساخته شده اما اجازه حمل آنها را به ما نمی‌دهند. به این دلایل است که می‌گوییم تحریم‌ها واقعا هم ملت ایران را مورد هدف قرار داده و هم ضدبشری و جنایت علیه بشیریت است.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات گاز نیز گفت: صادرات به ترکیه، عراق، ارمنستان و آذربایجان در جریان است.

زنگنه درباره آخرین وضعیت توسعه فاز 11 اظهار داشت: مذاکراتی با شرکت CNPC داشته‌ایم اما از نتیجه آن اطلاعی ندارم.

وزیر نفت درباره ساز و کار جدید مالی با چین و روسیه اظهار داشت: در این خصوص بخش سرمایه‌گذاری مطرح نیست، بیشتر مربوط به عملیات جاری و طرح‌های خاص مثل ساخت نیروگاه و راه است.

بنزین منابع مالی نفت وزارت نفت سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر