کد خبر: 810224 A

معاون وزیر دارایی روسیه در پاسخ به ایلنا:

معاون وزیر دارایی روسیه اظهار داشت: خط اعتباری 15 میلیارد دلاری اروپا، نه زیاد است و نه کم و نه خوب است و نه بد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، سرگئی استورچاک معاون وزیر دارایی روسیه در حاشیه دیدار با وزیر نیروی کشورمان برای امضای پروتکل تمدید وام دولتی روسیه جهت احداث نیروگاه 1400 مگاواتی سیریک در جمع خبرنگاران گفت: الحاقیه‌ای به موافقت‌نامه بین دولت‌ها در رابطه با فاینانسی که قبلا امضا شده بود اضافه شد.

وی افزود: این الحاقیه اساس حقوقی ایجاد می‌کند تا ما شروع به فاینانس کنیم و اعتبارات بودجه‌ای به پیمانکار برسد به این معنا که علاوه بر کارهای فنی که قبلا توسط شرکت‌های ایرانی و روسی انجام شده بود با امضای سند شروع به سفارش تجهیزات فنی مورد نیاز برای اجرایی شدن پروژه شود.

وی افزود: البته منتظر هستیم که در کارگاه و سایت اجرای قرارداد، کارهای لازم انجام شود که فرصتی برای ایجاد اشتغال در همان منطقه (هرمزگان) نیز خواهد بود.

استورچاک تصریح کرد: پروژه نیروگاه سیریک یک پروژه یک و نیم میلیارد یورویی است که امیدواریم به نتیجه برسد و تاثیرات اجتماعی و اقتصادی آن را در منطقه شاهد باشیم.

وی در پاسخ به سوال ایلنا درباره استفاده از پول ملی دو کشور برای مبادلات مالی اظهار داشت: در این رابطه تصمیم‌گیری متفاوت است مهم این است که از سوی دو کشور پروژه‌هایی وجود داشته باشند که تمایل داشته باشند از پول ملی استفاده کنند.

وی افزود: اجرای پروژه‌ها باید تبدیل به قرارداد شود و ما قراردادها را برای فاینانس قبول می‌کنیم که البته فقط در چارچوب قول‌هایی که قبلا توسط روسای جمهور دور کشور بوده نیست بلکه در چارچوب یک همکاری اقتصادی طویل‌المدت بین ایران و روسیه است.

معاون وزیر دارایی روسیه در پاسخ به سوال دیگر ایلنا مبنی بر خط اعتباری 15 میلیارد دلاری اروپا تصریح کرد: در عرف ما از خطوط اعتباری استفاده نمی‌کنیم این سازوکار پیشنهادی کمی گمراه کننده است چون مبالغ هنگفتی است که زیر آن، قراردادی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: قرارداد باید با منافع طویل المدت ایران و کسانی که آن را تامین می‌کنند مطابقت داشته باشد.

وی یادآور شد: بنابراین خط اعتباری 15 میلیارد دلاری نه زیاد است و نه کم و نه خوب است و نه بد.

ایران پول روسیه معاون وزیر اروپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر