کد خبر: 805406 A

معاون وزیر جهادکشاورزی:

معاون وزیر جهاد کشاروزی گفت: به رغم اینکه فکر می‌کنیم در تولید گندم وضعیت ما بسیار خوب است اما با آسیب‌های جدی در خوداتکایی این محصول روبه‌رو هستیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباس کشاورز در مراسم آغاز سال زراعی جدید (٩٨- ٩٩) با بیان اینکه ما به آسیب شناسی تولید این محصول پرداخته‌ایم، اظهار کرد: یکی از آسیب‌های موجود در کشت گندم این است که ظریب نفوذ ارقام جدید در کشت آن بسیار کم است.

وی ادامه داد: نزدیک به ٦٠ درصد بذری که در کشت آبی گندم استفاده می‌شود مربوط به ٢٠ سال پیش است در حالی که ما ارقام خوبی برای این محصول داریم.

کشاورز پایین بودن ظریب تبدیل محصول در بسیاری از استان‌ها را از  آسیب‌های استفاده از ارقام قدیمی دانست و افزود: گاهی دیده می‌شود ارقام مورد استفاده از یک طبقه به طبقه دیگر فراموش می‌شود، و گاهی نیز ارقام خوب و مناسب برای یک منطقه انتخاب نمی‌شود.

 وی با تاکید بر اینکه استفاده از یک رقم خاص به شکل وسیع برای کشت بسیار شکننده است، اظهار کرد: به طور مثال در خوزستان برای ٧٠ درصد کشت گندم از یک رقم استفاده می‌شود که می‌تواند در مقابل یک بیماری، شکننده باشد و سطح زیادی از تولید را در این استان از بین ببرد.

 کشاورز گفت: در سطح دنیا بازه زمانی استاندارد استفاده از یک بذر حداکثر ٨ تا ١٠ سال است اما در کشور ما گاهی زمان بسیار زیادی از یک بذر در یک منطقه استفاده می‌شود.

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی درباره آسیب‌‌های مربوط به خوداتکایی و توسعه کشت کلزا نیز گفت: در مورد توسعه کشت کلزا نیز با چند مشکل روبرو هستیم که یکی از این مشکلات جدی بروز آفت به شکل گسترده در برخی از استان‌ها از جمله کرمانشاه است.

کشاورز افزود: در برخی از استان‌ها آفت سفیدک بلای جان مزارع کلزا شده به نحوی که میزان تولید آنها را به شکل چشمگیری کاهش داده است.

وی با تاکید بر اینکه لازم است سازمان حفظ نباتات کشور هر چه سریعتر اقدامات مناسب را انجام دهد افزود: سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با این آسیب باید اقدام به تشکیل کمیته‌هایی شامل کارشناسان مختصص کند و اگر لازم باشد از خارجی‌ها برای مشورت کمک بگیرد تا مانع پیش آمده برای توسعه کشت کلزا و خوداتکایی در این محصول مرتفع شود.

کشاورز از دیگر آسیب‌های پیش روی خوداتکایی محصولات کشاورزی نامناسب بودن تغذیه گیاهان برشمرد و گفت: ما وضعیت نامناسبی را در زمینه استفاده از کود سولفات آمونیم در مقایسه با سایر کشورها داریم که این امر موجب کاهش تولید و بازدهی مناسب شده است.

وی اضافه کرد: در بخش استفاده از تکنولوژی و ماشین‌آلات نیز با مشکلاتی روبرو هستیم چرا که بسیاری از ماشین‌آلات‌هایی که در کشور وجود دارند مناسب توسعه کشت به شکل صنعتی به ویژه در باره محصولاتی که خوداتکایی آنها ضرورت دارد نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه سخنان خود مداخله دولت را از دیگر موانع رسیدن به خوداتکایی محصولات کشاورزی دانست و گفت: مداخله دولت در محدود کردن بازار و قیمت‌گذاری برخی محصولات از جمله چغندرقند، گندم و دانه‌های روغنی موجب شده توفیقات ما را در رسیدن به خوداتکایی در این محصولات را کاهش دهد.

کشاورز اضافه کرد: امسال به رغم بارندگی‌های مناسب سطح کشت چغندرقند کاهش پیدا کرده است که یک بازگشت به عقب محسوب می‌شود و نیاز به آسیب‌شناسی دارد.

عباس کشاورز فریز کردن قیمت شکر را یکی از دلایل بازگشت به عقب در خوداتکایی شکر عنوان کرد.

وی گفت: همچنین نبود کارخانه قند در جنوب کشور از دلایل کاهش توسعه کشت این محصول به شمار می‌رود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود عدم اجرای مصوبه محدودیت کشت برنج در برخی از استان‌ها را مورد انتقاد قرار داد و اظهار کرد:‌ امسال در بسیاری از استان‌ها عکس این مصوبه اجرا شده است و اگر برای استان خوزستان به دلیل شرایط خاص سال جاری استثنا قائل شویم کشت برنج در سایر استان‌ها نتایج منفی زیادی را برای ما به دنبال خواهد داشت.

کشاورز از مخالفان اجرای مصوبه محدودیت کشت برنج خواست تا به مطالعه سرنوشت کشاورزی مصر بپردازند و بازدیدی از دشت خرامه شیراز داشته باشند تا شاهد نتایج عدم اجرای این مصوبه باشند.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا مانند ما برنج را کشت نمی‌کنند افزود: تولید و توسعه تولید اهمیت زیادی دارد اما مهم تر از آن پایداری سرزمین است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سیل‌های پایان سال گذشته و ابتدای سال جاری گفت: در سال جاری سیل خساراتی را به تولید گندم و کلزا زد و بخشی از محصول را در استان‌هایی مانند خوزستان از بین برد.

کشاورز ادامه داد: همچنین در سال جاری با هجوم ملخ‌ها روبرو شدیم که 10 استان کشور را درگیر کرد که این سطح از درگیری با آفت ملخ برای کشور ما تاکنون برای کشور ما بی‌سابقه بوده است.

وی سومین اتفاق مهم در سال زراعی 97-96 را تغییرات نرخ ارز عنوان کرد و افزود: حرکت نرخ ارز به سمت واقعی شدن تاثیرات زیادی را بر بازار محصولات کشاورزی ما داشت به نحوی که برخی را جو زده کرد و افزایش صادرات موجب کاهش عرضه در بازار داخلی شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که در سال زراعی پیش رو با توجه به پیش بینی شرایط آب و هوایی وضعیت مناسبی در تولید محصولات کشاورزی داشته باشیم.

کشاورز در پایان سخنان خود گفت: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در آبان‌ماه شاهد آغاز بارندگی‌ها خواهیم بود که این روند تا آذرماه ادامه پیدا خواهد کرد که نشان از وضعیت مناسب تامین آب برای کشت پاییز خواهد بود اما این گزارش‌ها از کاهش دما در اوایل پاییز خبر می‌دهد که بر این اساس لازم است کشاورزان کشت محصولات پاییزه خود را به موقع انجام دهند تا از خسارت سرمازدگی در سال زراعی پیش روی جلوگیری شود.

استاندارد آسیب گندم آسیب شناسی عباس کشاورز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر