کد خبر: 805389 A

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی گفت: با جرای سند بهره‌برداری آب در افق 10 ساله 33 درصد صرفه‌جویی در آب خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، محمدحسین شریعتمداری امروز در مراسم آغاز سال زراعی جدید با بیان اینکه در آذرماه سال گذشته سند بهره‌وری آب تدوین و اعلام شد اظهار کرد: این سند به امضای وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی رسیده است تا شاهد افزایش بهره‌وری در این منبع مهم تولید باشیم.

وی ادامه داد: سند مذکور 24 راهبرد دارد که بر اساس آن سطح زیرکشت، عملکرد، تولید و میزان بهره‌وری آب در محصولات مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

شریعتمداری با تاکید بر اینکه با اجرای این سند 29 میلیارد متر مکعب آب صرفه‌جویی خواهد شد، افزود: علاوه بر آن 134 میلیون تن به محصولات کشاورزی افزوده خواهد شد.

مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی وضعیت آب در ایران را بحرانی دانست و گفت: در فرآیند کم آبی سه مرحله کمبود، مشکل و بحران وجود دارد و ما اکنون در مرحله بحران هستیم و هنوز تبدیل به فاجعه نشده است.

شریعتمداری تصریح کرد: افزایش تعداد چاه‌های غیرمجاز، افت سطح آب‌های زیرزمینی، شور شدن آب‌ها و کاهش روان‌آب‌ها موجب شده است که ما اکنون شاهد فرونشست دشت‌ها و مشکل در پایداری سرزمین باشیم.

وی با اشاره به گزارش فائو درباره وضعیت آب در ایران اظهار کرد: بررسی‌ها نشان داده که امروز کشور ما به نقطه بی‌بازگشت نرسیده است و این نشان می‌دهد که ما می‌توانیم قبل از فاجعه مساله آب را در کشورمان حل کنیم.

وی درباره راهکارهای پیشنهادی برای حل بحران آب کشور گفت: در حال حاضر حدود شش هزار پروژه نیمه تمام آب در کشور وجود دارد که یکی از راهکارهای ما در موضوع آب واگذاری این پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: همچنین بازچرخانی آب از دیگر راهکارهای حل بحران آب در کشور ما است.

شریعتمداری خواستار حذف کشت در دشت‌هایی که میزان سطح آب در آنها منفی شده است گفت: در این زمینه می‌توان از تغییر الگوی کشت، تغییر فصل کشت کمک گرفت.

رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران با اشاره به موفقیت‌های وزارت جهاد کشاورزی در بهبود بهره‌وری آب گفت: وزارت جهاد کشاورزی موفق شده است که در سال‌های 94 تا 96 مصرف آب را برای تولید محصول استراتژیک مانند گندم به طور قابل توجهی کاهش و در عین حال میزان تولید را افزایش دهد.

شریعتمداری در پایان سخنان خود گفت: وزارت جهاد کشاورزی موفق شده است میزان مصرف آب از 14.7 میلیارد متر مکعب برای تولید چهار میلیون تن گندم را به 10 میلیون متر مکعب برای تولید 9 میلیون تن گندم بهبود بخشد.  

 

بخش خصوصی بهره وری جهاد کشاورزی صرفه جویی کشاورزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر