کد خبر: 804765 A

مدیرعامل فرابورس:

مدیرعامل فرابورس اظهار داشت: هدف از اصلاحات قوانین بازار پایه ارتقای بازار سرمایه و بهبود کارایی و شفافیت در این بازار است البته به طور قطع بازارهایی که به طور شفاف عمل نکردند پیگیری قانونی هم درباره آنها انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، امیر هامونی در نشست خبری امروز درباره اصلاحات مقررات بازار پایه اظهار داشت: در ورود صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار پایه ممنوعیت‌هایی وجود دارد که این تغییرات باعث می‌شود صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و ITFهایی که سهام دارند بتواند بخشی از پرتفوی خود را با سهم مشخصی وارد بازار پایه کنند.

وی افزود: طبق قانون پنجم توسعه و قانون اوراق بهادار، بازار پایه فرابورس را بازاری دانسته که نقل و انتقالات بازار سرمایه در آن بازار شکل بگیرد. پیش از این شرکت‌های سهامی عام در خارج از این محیط مانند بانک‌ها تشکیل می‌شدند که این شرکت‌های سهامی عام استانداردهای لازم برای شفافیت را نداشتند و بازار پایه در اختیار بازار سهامی عام نبود.

رئیس فرابورس ادامه داد: هدف از اصلاحات قوانین بازار پایه ارتقای بازار سرمایه و بهبود کارایی و شفافیت در این بازار است البته به طور قطع بازارهایی که به طور شفاف عمل نکردند پیگیری قانونی هم درباره آنها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه بحث اصلاحات مقررات بازار پایه به 18 ماه گذشته برمی‌گردد، گفت: بهمن ماه سال گذشته این دستورالعمل ابلاغ شد و در شهریور امسال شاهد آن هستیم.

هامونی با بیان اینکه در سال‌های گذشته معاملات بازار پایه به صورت توافقی و کاغذی بود گفت: پیش از این، تابلوی فعالی نداشتیم اما به مرور زمان فعالان بازار سرمایه زیاد شدند و برای اینکه تمام سهامداران دسترسی راحت‌تر داشته باشند معاملات آ‌نلاین دراین بازار هم شکل گرفت.

وی با اشاره به وضعیت مظنه در این بازار گفت: مظنه رقبا در حال حاضر در این فاز مخفی نیست و در حال حاضر هیچ مظنه و سفارش خرید و فروشی پنهان نمی‌شود.

رئیس سازمان فرابورس با بیان اینکه بحث پنهان شدن تدریجی مظنه‌ها مطرح است گفت: هر چند در حال حاضر تمام مظنه در سایت فرابورس قابل رویت است اما در بورس‌های جهان شاهد آ‌ن هستیم که کشف قیمت در الگوریتم‌های پیش گشایش بازار دارک است و مظنه‌ها پنهان می‌شود و در ایران هم به تدریج مظنه‌ها مخفی خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت بازارگردان‌ها گفت: بازارگردان‌ها دو ماموریت افزایش نقدشوندگی و تحدید دامنه نوسانات را دارند و قیمت آغازین را در ابتدای صبح بازارگردان‌ها تعیین می‌کنند که به قیمت روز گذشته هیچ ارتباطی ندارد. دو برابر کردن دامنه این اختیار را به بازارگردان‌ها می‌دهد تا نقدشوندگی را بالا و به تعادل برساند.

هامونی همچنین با اشاره به زمان اجرای تغییرات مقررات بازار پایه اظهار داشت: عده‌ای بر این باور هستند که در شهریور ماه که بازار منفی است نباید این تغییرات انجام شود اما این موضوع در هر زمان دیگر مطرح است و هر زمانی هم که قصد اجرای تغییرات را داشتیم عده‌ای مخالفت می‌کردند.

هامونی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در ماه محرم معمولا بازار منفی است و اجرای این تغییرات باعث افت عملکرد می‌شود گفت: ماه محرم در تغییر ارزش معاملات تاثیرگذار نیست و ما اساسا محرم اپکت نداریم هر چند که بحث رمضان اپکت در بازارهای اسلامی مطرح است و معمولا ارزش معاملات را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد اما با موضوع محروم اپکت مواجه نیستم از سوی دیگر این اقدام باید در ضرب الاجل 10 روزه انجام می‌شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در فرابورس 182 شرکت در تابلو فعال هستند گفت: از این تعداد شرکت‌ها 125 شرکت در تابلوی زرد و 41 شرکت در تابلوی نارنجی و 14 شرکت در تابلوی قرمز دسته‌بندی شدند. بنابراین با وجود این شفافیت‌ها زمان خوبی برای اجرای تغییرات مقررات پایه پیش رو داریم.

وی با اشاره به موضوع دامنه نوسانات در بازرار سرمایه ایران گفت: دامنه نواسان در بورس هر کشوری وجود دارد اما تفاوت آن در پویایی است به این معنا که دامنه نوسان در بورس‌های جهان پویا و در ایران ایستا است.

هامونی اظهارداشت: اگر دامنه نوسانات در بورس‌های جهانی مثبت و منفی 5 درصد تغییر کند نماد آن شرکت برای دقایقی بسته می‌شود تا بر اساس اطلاعات جدید معاملات انجام شود اما این روند در بازار سرمایه ایران هنوز وجود ندارد که ما به دنبال اجرایی شدن آن هستیم تا دامنه نوسانات را پویا کنیم و صف خرید و فروش را به تعادل برسانیم.

رئیس فرابورس با تاکید بر اینکه به سهامداران اعلام می‌کنم دغدغه‌ای برای دامنه نوسانات نداشته باشند با این نوسانات تا حدود سه درصد صف سنگین نخواهیم داشت و اگر گره‌ای ایجاد شود تعداد حراج‌ها را که معمولا دوشنبه‌ها انجام می‌دهد افزایش می‌دهیم تا مشکلی پیش نیاید.

جهان سرمایه سهام محرم اصلاحات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر