کد خبر: 804685 A

آذری جهرمی:

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ماهواره ناهید1 صحیح و سالم در پژوهشگاه فضایی و در حال طی مراحل آزمایش‌های نهایی است و هر زمان که وزارت دفاع اعلام آمادگی کند آماده تحویل خواهد بود.

به گزارش ایلنا از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پس انتشار تصاویر ادعایی از انفجار موشک در یک پایگاه موشکی در ایران و طرح ادعای شکست پرتاب ماهواره ناهید1، صبح امروز، محمدجواد آذری جهرمی، برای اثبات کذب بودن این ادعا، خبرنگاران را جهت بازدید از این ماهواره به پژوهشگاه فضایی دعوت کرد.

پس از بازید خبرنگاران از ماهواره ناهید1 وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه ماهواره ناهید1 صحیح و سالم در اتاق تمیز و در حال انجام آزمایش‌های نهایی است همین‌جا به آن سلام می‌کنیم گفت: این ماهواره آماده تحویل به وزارت دفاع است و هرزمانی که دوستان ما در وزارت دفاع اعلام آمادگی کنند برای طی فرایند در مدار قرار گرفتن آماده تحویل خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به ماهواره پارس گفت: در گوشه دیگر اتاق تمیز پژوهشگاه فضایی هم ماهواره پارس در حال طی آخرین مراحل تجمیع قرار دارد و آذرماه آماده تحویل است و ماهواره ظفر هم در دانشگاه علم و صنعت در حال آماده‌سازی نصب دوربین‌هاست که قرار بود تا پایان شهریورماه برای آغاز آزمایش‌های فنی آماده شود اما احتمالاً ۵ هفته تأخیر خواهد داشت.

آذری جهرمی درباره تصاویر ادعایی از انفجار موشک در پایگاه سمنان گفت: ما اطلاع دقیقی ازآنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما در وزارت دفاع توضیح دهند. اما آنچه به ما مربوط است ماهواره ناهید اینجاست و در رابطه با آزمایش در مدار قرار دادن این ماهواره هیچ اتفاقی نیفتاده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤالی درباره توییت شب قبل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و طرح این ادعا که آمریکا در حادثه انفجار پرتاب موشک ماهواره‌بر سفیر نقشی نداشته است گفت: در رابطه با اظهارنظر آمریکایی‌ها درباره پایگاه سمنان فکر می‌کنم مناسب‌تر باشد که وزیر محترم دفاع که حوزه مسئولیت ایشان است اظهارنظر کنند.

وی افزود: اما آقای ترامپ ادعا کرده بود ما دخل و تصرفی در انفجار سمنان نداشتیم. در این رابطه نه به‌عنوان وزیر ارتباطات بلکه به‌عنوان یک ایرانی علاقه‌مندم عرض کنم که اگر شما تصاویر انفجار ادعایی را منتشر کردید حتماً تصاویر انفجار و انهدام پهباد آمریکایی که به مرزهای سرزمینی ایران تجاوز کرده بود و توسط نیروهای مسلح ایرانی سرنگون شد را هم در اختیاردارید. اگر تصاویری با این کیفیت از لحظه انفجار پهپاد خودتان را هم دارید منتشر کنید تا کروکی دقیق محل سقوط آن مشخص شود که به نظرم افکار عمومی جهانی علاقه‌مند است در این رابطه اطلاع داشته باشد.

آذری جهرمی در ادامه درباره ویژگی‌های ماهواره ناهید گفت: ماهواره ناهید یک ماهواره مخابراتی است که در باند UHF و KU امکان ارتباطات مخابراتی را در مدار ۲۵۰ کیلومتری با مدت مأموریت ۲.۵ ماه فراهم می‌کند.

وی افزود:  دوربینی روی این ماهواره تعبیه‌شده، البته مأموریت اصلی آن تصویربرداری نیست اما امکان ارسال تصاویر را هم خواهد داشت. تکنولوژی که با پرتاب این ماهواره برای اولین بار در ایران و در ماهواره‌های ایرانی مورداستفاده قرار می‌گیرد امکان باز شدن سلول‌های خورشیدی پس از قرارگیری در مدار است.

آذری جهرمی در خاتمه گفت: این تکنولوژی می‌تواند نیاز ما برای منظومه‌های مخابراتی را تکمیل کند. وقتی این مدل ماهواره با موفقیت در مدار قرار گرفت و آزمایش‌های لازم روی آن انجام شد، می‌توانیم با تولید زیادی از این نوع ماهواره‌ها مجموعه‌ای از منظومه‌های ماهواره‌ای ارتباطی در لایه لئو داشته باشیم تا نیازهای ارتباطی و دیتایی ما را برطرف کند.

 

 

 

ارتباطات و فناوری اطلاعات دوربین ماهواره وزارت دفاع افکار عمومی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر