کد خبر: 803755 A

رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن به ایلنا خبر داد؛

رئیس کمیته مشترک ایران و ژاپن گفت: بخش خصوصی ژاپن علاقه زیادی برای همکاری با ما دارد اما نگرانی‌هایی وجود دارد. بخش عمده تجارت این کشور با آمریکا است و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با اتباع این کشور دارند به همین جهت نگران این هستند که در صورت حضور در ایران و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف منافع آنها در خطر قرار گیرد.

بهرام شکوری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آخرین وضعیت ارتباط تشکل‌های بخش خصوصی ایران و ژاپن با یکدیگر گفت: ما اکنون کمیته مشترک را در اتاق بازرگانی ایران داریم و تا پایان سال این کمیته تبدیل به اتاق بازرگانی ایران و ژاپن خواهد شد. رابطه تجاری و دیپلماتیک دو کشور 90 سال سابقه دارد و ما اخیرا نیز جشن رابطه 90 سالگی را در تهران با حضور میهمانانی از توکیو و نمایندگان شرکت‌های تجاری ژاپنی برگزار کردیم.

وی ادامه داد: ما در این جشن ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ایران را در حوزه‌های مختلف تجاری و صنعتی به خصوص در حوزه معدن، توریسم و مواد غذایی معرفی کردیم و آنها نیز بسیار تمایل داشتند تا در این حوزه‌ها با ما همکاری مشترک داشته باشند اما متاسفانه بحث تحریم‌ها نگذاشته است که تا به امروز روابط دو کشور بیش از این توسعه پیدا کند.

شکوری تصریح کرد: اکنون شرکای تجاری ایران، چین و کشورهای همسایه هستند اما اگر وضعیت اقتصادی کشور عادی شود، ژاپن می‌تواند سهم عمده‌ای از تجارت خارجی ایران داشته باشد. ژاپن یک کشور پیشرفته در تمامی سطوح است و سهم عمده‌ای در تجارت دنیا دارد. توسعه تکنولوژی و نوآوری‌های این کشور به خصوص در حوزه محیط زیست و آب باعث شده که بسیاری از کشورها به دنبال توسعه ارتباطات خود با این کشور باشند.

وی ادامه داد: ژاپن به دنبال استفاده از ظرفیت‌ها و کالاهای ایرانی به خصوص در بحث فرش، صنایع دستی و فرآورده‌های آبزی است. مردم ژاپن علاقه بسیاری برای دیدن از جاذبه‌های گردشگری ایران دارند. اگر مناسبات ما با دنیا اصلاح شود، به طور حتم ژاپن یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ما خواهد بود.

نایب رئیس خانه معدن با اشاره به سفر اخیر خود به ژاپن گفت: بخش خصوصی ژاپن علاقه زیادی برای همکاری با ما دارد اما نگرانی‌هایی وجود دارد، بخش عمده تجارت این کشور با آمریکا است و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی با اتباع این کشور دارند به همین جهت نگران این بودند که در صورت حضور در ایران و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف منافع آنها در خطر قرار گیرد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر تحریم‌ها لغو شوند و اتاق بازرگانی ایران و ژاپن بتواند نقش اصلی خود را در توسعه تجارت‌های دو کشور ایفا کند.

ایران ایران و ژاپن بخش خصوصی تجارت ژاپن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر