کد خبر: 803439 A

زنگنه:

وزیر نفت با بیان اینکه تا آنجا که بتوانم از اطلاعات نفتی در مجموعه صنعت نفت محفاظت می‌کنم و در این زمینه تنها تعداد محدودی از اطلاعات نفتی باخبر هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بیژن زنگنه در حاشیه چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت درباره بیانیه وزارت اطلاعات درزمینه حضور نیروهای نفوذی در صنعت نفت گفت: وزیر اطلاعات در این زمینه شفاف‌سازی کرد. مسئولیت مبارزه با جاسوسان، جلوگیری از نیروهای نفوذی، حفاظت پرسنلی صددرصد به‌عهده دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی‌کشور است و دستگاه‌های اجرایی هیچ مسئولیتی در زمینه فعالیت ضدجاسوسی ندارند، اگر جایی تاخیر شده باشد آنها باید پاسخگو باشند نه دستگاه‌های اجرایی.

صنعت نفت خط مقدم حمله است

وی افزود: صنعت نفت در خط مقدم حمله است و مراقبت و حفاظت کنید زیرا آمریکا همه تلاشش آسیب زدن به صنعت نفت ایران است و این احتمال‌ها وجود دارد.

از اطلاعات نفتی حفاظت می کنم

وزیر نفت با بیان اینکه تا آنجا که بتوانم از اطلاعات نفتی در مجموعه صنعت نفت محفاظت می‌کنم و در این زمینه تنها تعداد محدودی از اطلاعات نفتی باخبر هستند.

وی تاکید کرد: صنعت نفت و نیروهای نظامی هم‌اکنون در دو بخش اقتصادی و عملیاتی در خط مقدم این جنگ هستند.

وی درباره اخباری مبنی بر طرح ایران برای دور زدن تنگه هرمز از طریق خط لوله نفتی عراق- سوریه گفت: بنده هم این موضوع را شنیده ام.

سه روزه به تولید قبل برمی گردیم

وی درباره اینکه تولید نفت ایران پس از توافق احتمالی چه زمانی به حداکثر ممکن می‌رسد، گفت سه روز هم طول نمی‌کشد و به میزان تولید قبل برمی گردیم.

زنگنه درباره اینکه وضع صادرات نفت ایران با توجه به افزایش سریع تولید نفت و گاز در آمریکا چگونه خواهد بود، اظهار کرد: ما به صادرات نفت خود ادامه می‌دهیم.

وی در ادامه به بحث مسئولیت اجتماعی اشاره کرد و گفت: بیشترین تمرکز در این سال ها، غرب کارون و عسلویه بوده و خدمات اجتماعی و عمرانی در مناطق دیگر مانند سرخس و کنگان نیز اقداماتی انجام شده است.

جهش بزرگ پتروشیمی، تا ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه پتروشیمی صنعت پخته ای است زیرا محصولات پایین دستی تولید می کند البته زنجیره ای دارد، ادامه داد: پتروشیمی تا سال ۱۴۰۰ دومین جهش بزرگ خود را تجربه می کند و تولید پتروشیمی نسبت به سال ۹۲ دو برابر شده و رقم تولید ۱۰۰ میلیون تن در سال عبور می کنیم، اکنون در تدارک جهش سوم پتروشیمی هستیم و در نمایشگاه ایران پلاست می توان دستاوردهای پتروشیمی کشور را دید.

وزیر نفت با اشاره به اینکه امروزه صنایع پایین دست پتروشیمی سالانه ۶ میلیارد دلار خوراک می خرند و هیچ صنعت دیگری نداریم که  ۶ میلیارد دلار خوراک به پایین دست خود بدهد، افزود:  اینها تبدیل به محصولات نهایی می شود البته اکنون ظرفیت پایین دست پتروشیمی بسیار بالاتر است اما باید بازار برای فروش وجود داشته باشد.این بازار بخشی صادراتی  و بخشی داخلی است. بازار داخلی به رشد اقتصادی نیاز دارد زیرا ایجاد ثروت امکان تقاضای بیشتر را فراهم می کند ، برای تحریک صادرات نیز به بهبود روابط بین المللی نیاز داریم.  

وی در ادامه گفت: آیین نامه پترو پالایشگاه ها در حال نگارش است و تا پایان ماه وضعیت ۳۶۰ هزار بشکه سیراف به نتیجه می رسد.

ثروت سوریه صنعت نفت نفت نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر