کد خبر: 803112 A

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد:

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای توسعه طرح‌های نوین آبیاری ۱۵۰ میلیون یورو برای توسعه سامانه نوین آبیاری در ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی تخصیص پیدا کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، اکبری در همایش ملی «کشاورزی محور تولید و محرک توسعه اقتصادی» با بیان اینکه در چهار دهه اخیر هر دهه ۴ دهم سانتی‌گراد به دمای هوا افزوده شده است، اظهار کرد: افزایش دمای هوا و همچنین افزایش تبخیر همراه با کاهش بارندگی، کشور را بیش از گذشته با خشکسالی و کم‌آبی روبرو کرده است به همین دلیل نیاز به اجرای برنامه‌های کارشناسی در حوزه منابع آبی داریم.

وی ادامه داد: از جمله طرح‌هایی که می‌توان برای بهره‌وری بهتر آب مورد استفاده قرار داد توسعه طرح‌های نوین آبیاری است.

اکبری درباره اهداف کلان کشور در حوزه آب و خاک گفت: ارتقای بهره‌برداری منابع آب و خاک کشاورزی، حفاظت کمی و کیفی از منابع آب و خاک و تقویت امنیت غذایی در چارچوب توسعه پایدار از اهداف کلان کشور در حوزه آب و خاک است که در نهایت منجر به رونق تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: اهداف عملیاتی ما در همین راستا افزایش راندمان آبیاری، ارتقای حاصلخیزی و بهبود کیفیت خاک و صرفه‌جویی در مصرف آب است.

اکبری درباره آخرین وضعیت منابع آبی کشور نیز گفت: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان قرار دارد و سهم کشور ما از مجموعه منابع آب شیرین جهان تنها حدود ۱۱۵ هزارم صدم است.

وی گفت: بررسی‌های ما نشان می‌دهد از سال ۶۰ تاکنون میزان و تعداد باران موثر (بالاتر از ۱۰ میلی‌متر) ۳۰ درصد کاهش یافته است.

اکبری ۷۰ درصد از بارش‌ها را خارج از فصل آبیاری و تنها ۳۰ درصد از آن را همزمان با فصل آبیاری عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره وضعیت خاک کشور نیز گفت: وسعت کل کشور ما ۱۶۵ میلیون هکتار است که از این میزان ۳۷ میلیون هکتار قابل کشت و ۱۸.۵ میلیون هکتار وارد چرخه کشت شده است.

اکبری افزود:‌ از ۱۸.۵ میلیون هکتار اراضی که هم اکنون در چرخه کشت قرار گرفته‌اند ۸.۷ میلیون هکتار آبی و مابقی آن کشت دیم می‌شود.

وی یکی از بزرگترین بحران‌های منابع خاکی کشور را کمبود مواد آلی دانست و گفت: مواد آلی در بیش از ۶۰ درصد خاک‌های کشاورزی کمتر از یک درصد و در بخش قابل توجهی از کشور کمتر از پنج درصد است.  

معاون وزیر جهاد کشاورزی میزان شوری خاک‌های کشور را ۴.۲ میلیون هکتار و قلیایی و سنگ‌ریزه را ۲.۵ هکتار از اراضی کشور عنوان کرد.

به گفته اکبری فقط ۱.۳ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور بدون محدودیت برای کشت هستند.

وی در تشریح اقدامات انجام شده برای احداث شبکه‌ سریع آبیاری و زهکشی گفت: از سال ۹۲ تاکنون ۵۷۷ هزار هکتار شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در کشور انجام شده است همچین دربخش توسعه سامانه‌های نوین آبیاری از سال ۹۲ تاکنون ۹۳۰ هزار هکتار از اراضی کشور به این سامانه تجهیز شده‌اند.

اکبری میزان اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی کشور از سال ۹۲ تاکنون را نیز ۲۸۶ هزار هکتار عنوان کرد.

وی گفت: در طرح زهکشی زیرزمینی در مجموع ۳۹۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور زهکشی زیرزمینی شده‌اند.

اکبری میزان احیا و مرمت قنوات از سال ۹۲ تاکنون را نیز ۲ میلیون و ۴۳۹ هزار متر عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاوزری با تاکید بر اینکه طرح‌های آبیاری اجرا شده در سال‌های اخیر تاثیر بسزایی در افزایش راندمان آبیاری داشته است گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تا امروز میزان راندمان آبیاری ۶ درصد افزایش پیدا کرده است همچنین بهره‌وری آب با اجرای این طرح‌ها به ۵۳۰ گرم تولید محصول بر متر مکعب آب رسیده است.

اکبری افزایش پتانسیل صرفه‌جویی آب در راستای بران کم‌آبی از سال ۹۲ تاکنون را نیز ۳.۴ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: با انجام طرح‌های مذکور به لحاظ افزایش بهره‌وری در حدود هشت درصد از سطح اراضی کشور کاسته شده همچنین افزایش ۲۸ درصدی  در تولید بخش زراعت فراهم شده است.

وی در پایان سخنان خود گفت: در افزایش تلید بخش زارعت به طور خاص در کشت گندم حدود ۲۱ درصد از سطوح زیر کشت کاسته شده است و در کل شاهد افزایش ۳۰ درصدی تولید این محصول استراتژیک هستیم.

جهاد کشاورزی خاک خشکسالی کشاورزی یورو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر