کد خبر: 799065 A

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران:

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از انجام موافقتنامه تجارت ترجیحی با کشورهای عضو دی هشت خبر داد و گفت: موافقتنامه تجارت با کشورهای اوراسیا انجام شده و تا دو ماه آینده اجرا می‌شود .

به گزارش ایلنا و به نقل از شاتا؛ حمید زادبوم در گردهمایی معاونین صنایع استان‌های کشورصبح امروز با اعلام این خبر افزود: با ظرفیت سنجی کشورهای همسایه می‌خواهیم صادرات به ۱۵ کشور همسایه را دو برابر کنیم.

او به فعال سازی ظرفیت های تولیدی در راستای صادرات خبر داد و گفت: شناسایی موانع صادرات و فعال سازی بازارهای مختلف از جمله سیاست های وزارت صنعت است.

او به موافقتنامه تجارت با کشورهای اوراسیا، اکو، سازمان همکاری های اسلامی و کشورهای D8اشاره کرد و گفت: موافقتنامه ترجیحات تجاری ایران با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در9 فصل با بیش از 100 ماده به انضمام جدول امتیازات اعطایی ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا مشمول360 قلم کالا (بر اساس کد8رقمی HS) و جدول امتیازات اعطایی اتحادیه اقتصادی اوراسیا به ایران مشمول 502 قلم کالا (براساس کد10 رقمی HS) است که از 862 ردیف تعرفه، تعداد 223 ردیف آن محصولات کشاورزی و 369 ردیف آن را محصولات صنعتی تشکیل می‌دهند .

زادبوم همچنین گفت: موافقتنامه تجارت ترجیحی بین کشورهای عضو D۸ مشتمل بر یک مقدمه و 34 ماده در سال 98 اجرا شده است.

او به انجام موافقتنامه تجارت دوجانبه بین ترکیه، بنگلادش، سوریه اشاره کرد و گفت: با کشورهایی چون مالزی، هند و پاکستان نیز موافقت نامه های تجاری و ازاد در حال انجام است.

او همچنین از فعال شدن رایزنان صادراتی در15 کشور هدف خبرداد.

ایران تجارت سوریه محصولات کشاورزی هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر