کد خبر: 798479 A

در سفر به استان فارس انجام شد؛

وزیر جهاد کشاورزی که به استان فارس سفر کرده بر لزوم توسعه گلخانه‌ها تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، محمود حجتی با بیان اینکه در هر هکتار گلخانه  برای ۱۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم ایجاد می‌شود، اظهار کرد: با این اقدام همچنین اشتغال‌زایی غیرمستقیم در حوزه‌هایی نظیر صنایع بسته بندی، پردازش، صادرات و... ایجاد می کند و رونق می‌دهد. در کشت گلخانه آب مصرفی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و کارآفرینان، اراضی زیادی را به امر احداث گلخانه اختصاص داده‌ و آماده سرمایه گذاری هستند و دولت هم از این موضوع پشتیبانی می‌کند که امیدواریم با همت همه مسئولان ارشد و مردم و سرمایه‌گذاران فارس، سرعت توسعه گلخانه در این استان فزونی یابد.

وی متذکر شد: سال‌های اخیر مردم و کشاورزان اقبال نسبی خوبی به کشت‌های  گلخانه‌ای نشان داده‌اند. پیشه اغلب اهالی فارس کشاورزی است یا با آن مرتبط است و این استان در بسیاری از محصولات کشاورزی تولیدی کشور رتبه اول تا چهارم را دارد. متاسفانه در بعضی مناطق کشور علی‌رغم اینکه مسئولان محلی نسبت به اقبال بی‌رویه کشاورزان به کشت سبزی و صیفی، آن‌هم بیرون از فضای گلخانه هشدار داده‌اند اما تعدادی از بهره‌برداران به آن توجهی نمی‌کنند که در منطقه مرودشت استان فارس شاهد این رویه هستیم. هدف این نهاد رعایت صرفه و صلاح کشاورزان است تا این قشر محصول خود را با کمترین هزینه تولید و با قیمت عادلانه به بازار عرضه کنند.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین عنوان کرد: از کشاورزان درخواست می‌کنم به توصیه مسئولان درباره رعایت الگوی کشت و سقف کشت منطقه‌ای سبزی و صیفی توجه کنند. تولید بیش از حد به‌صورت تازه‌خوری یا فرآوری شده باعث ایجاد پس‌زدگی در بازار می شود. عدم رعایت این موارد افت قیمت را در بازار به‌دنبال دارد، البته در حال حاضر به منظور پشتیبانی از تولید کننده با همکاری سازمان تعاون روستایی خرید توافقی گوجه فرنگی در دستور کار قرار گرفته تا قیمت از نرخی حداقلی بیشتر کاهش نداشته باشد و کشاورزان زیان زیادی متحمل نشوند.

محمود حجتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر