کد خبر: 795226 A

رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه وابستگی در نهال می‌تواند به طور جدی امنیت غذایی کشور را تهدید کند اظهار کرد: سهم بذر و نهال در تولید 30 درصد است اما درصدبالایی می‌تواند تولید را تحت تاثیر قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، کاظم خاوازی امروز در چهارمین جشنواره معرفی ارقام جدید گیاهی با بیان اینکه دنیا نیز از واقعیت اهمیت بذر و نهال  این واقعیت مطلع است افزود: در حال حاضر کمپانی‌های بزرگ تولید بذر در حال جذب شرکت‌های کوچک و هضم آنها در درون خود هستند که نشان می‌دهد سیاست‌های جدیدی در دنیا درباره بذر در حال شکل‌گیری است.

وی ادامه داد: ما این تحولات را رصد می‌کنیم چون به خوبی می‌دانیم که هر مشکلی در تامین بذر می‌تواند تولید محصولات کشاورزی و امنیت غذایی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

خاوازی با اشاره به ارزش مالی بذرهای گواهی شده در جهان گفت: ارزش مالی بذرهای گواهی شده در جهان 65 میلیارد دلار برآورد می‌شود که 11 میلیارد دلار آن تجارت این نهاده بین کشورها است و الباقی مورد استفاده برای تولید در داخل کشورهای تولیدکننده قرار می‌گیرد.

وی مهمترین این بذرها را بذر ذرت، سویا، برنج، سبزیجات و غلات عنوان کرد.

خاوازی با بیان اینکه کشورهای جهان سعی در کاهش سهم بذر غیررسمی دارند افزود: در آمریکای شمالی سهم بذر غیررسمی فقط 10 درصد، در اروپا 25 درصد و در آفریقا، خاورمیانه سهم این بذرها بیش از 62 درصد است. 

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی درباره دستاوردهای کشور درباره تولید بذر و نهال در کشور گفت: در سال 97 ، 4.5 میلیون نهال شناسنامه دار شدند همچنین موسسه ثبت و گواهی بذر و نهال و تولید 580 هزار تن محصولات زراعی نظارت داشت.

وی صدور بیشترین گواهی را مربوط به بذر گندم در کشور دانست.

خاوازی با تاکید بر اینکه گواهی‌های صادر شده توسط موسسه بذر و نهال در 60 کشور جهان معتبر است افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون 147 رقم گیاهی جدید معرفی شده است که 127 رقم آن مربوط به سال 92 است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی از رونمایی 51 رقم جدید گیاهی در جشنواره امسال خبر داد و گفت: اولویت ما استفاده از فناوری‌های جدید و همچنین تشویق بخش خصوصی برای حضور در عرصه تولید بذر و نهال است.

به گزارش ایلنا، در چهاردهمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی هم اکنون در حال برگزاری است از 51 رقم جدید گیاهی رونمایی شد.

جهان فناوری کشاورزی کشورهای جهان امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر