کد خبر: 793101 A

برای نخستین بار در صنعت نفت ایران؛

در ساعت ۱۴ امروز نخستین محموله ۱۰ هزار تنی بنزین صادراتی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حالی روانه رینگ بین‌الملل بورس انرژی شد که در نهایت ۳۰۰۰ تن از این محموله به مقصد بازارهای صادراتی معامله شد

به گزارش ایلنا، امروز چهارشنبه 9 مرداد ماه 1398 عرضه های متنوعی در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران از سوی پالایشگاه ها و شرکت پخش فرآورده های نفتی صورت گرفت که در راس آن معامله 3000 تن بنزین صادراتی ایران برای نخستین بار در صنعت نفت کشور قابل توجه بود.
 
 در ساعت ۱۴ امروز نخستین محموله ۱۰ هزار تنی بنزین صادراتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در حالی روانه رینگ بین الملل بورس انرژی شد که در نهایت ۳۰۰۰ تن از این محموله به مقصد بازارهای صادراتی معامله شد. ۷۰۰۰ تن الباقی این محموله نیز به روز معاملاتی شنبه هفته آینده موکول شده است. قیمت پایه هر تن از این محصول ۵۸۱ دلار تعیین شد و محدودیتی برای رقابت بر سر قیمت پایه تعیین شده وجود نداشت. حداقل حجم خرید برای کشف قیمت و همچنین حجم خرید به ترتیب یکصد تن بود و محل تحویل آن از انبار پالایشگاه ستاره خلیج فارس تعیین شده است.
 
سایر عرضه ها از جمله معاملات مهم امروز در این بورس عرضه و معامله گاز مایع(LPG) چهار پالایشگاه شازند، اصفهان، تبریز و آبادان بود که از طریق رینگ بین المللی بورس انرژی با موفقیت عرضه و معامله شد.

 در این رینگ صادراتی یک هزار تن گاز مایع پالایشگاه نفت شازند با قیمت پایه 241 دلار عرضه شد که در برابر آن تقاضایی برابر با حجم پنج هزار تن وجود داشت.ارزش ریالی این معامله 31 هزار و 372 میلیارد ریال بوده است. عرضه بعدی این بازار متعلق به گاز مایع پالایشگاه نفت تبریز به میزان یک هزار تن در رینگ بین المللی بورس انرژی بود که در برابر آن حجم تقاضایی برابر با هزار تن وجود داشت. گاز مایع پالایشگاه نفت آبادان نیز مشابه حجم عرضه گاز مایع پالایشگاه نفت تبریز برابر با یک هزار تن بود که تقاضایی برابر با هفت هزار و 400 تن برای آن وجود داشته است.

ارزش معامله این محموله 31 هزار و 792 میلیارد ریال بوده است. همچنین یک هزار تن گاز مایع پالایشگاه نفت اصفهان در بورس انرژی در حالی عرضه شد که تقاضایی برابر با هفت هزار و 600 تن برای آن وجود داشت.گفتنی است ارزش معاملات این عرضه 32 هزار و 337 میلیارد ریال بوده است. 5000 تن گازوییل نیز به قیمت هر تن 485 دلار از سوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه شد که به دلیل چانه زنی رقبا بر سر قیمت،ادامه رقابت به جلسه معاملاتی بعدی موکول شد.

گفتنی است شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، یکشنبه هفته آینده نیز 10 هزار تن بنزین با اکتان 91 را به قیمت پایه هر تن 581دلار و نیز بنزین با اکتان 95 به حجم‌های 3 هزار و 5 هزار تن به نرخ پایه هر تن 630 دلار با هدف صادرات عرضه می‌کند.

شرکت پالایش پخش همچنین نفت سفید را در یکشنبه هفته آینده در قالب چهار محموله و حجم کلی 3 هزار تن و قیمت پایه هر تن 578 دلار با هدف صادرات در رینگ صادراتی بورس انرژی عرضه می‌کند. در این روز همچنین نفت گاز (گازوئیل) ایران از انبار نفت مشهد به مقصد افغانستان به میزان 5 هزار تن و قیمت پایه هر تن 485 دلار با هدف صادرات در بورس انرژی عرضه می‌شود. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی استقبال کم‌نظیری از عرضه فرآورده‌های خود در بورس انرژی با هدف صادرات داشته است و امید می رود با تداوم عرضه ها ، سایر فرآورده های نفتی و پالایشی نیز در این بازار به طور گسترده عرضه شود. می توان گفت بورس انرژی به عنوان یک بازار متشکل و تحت نظارت فرصت خوبی برای سایر فعالان انرژی بویژه توانیر و نیروگاه های برق و همچنین فعالان صنعت ذغال سنگ تلقی می شود تا ضمن افزایش تاب آوری اقتصاد ایران از تهدید ها فرصت بسازند.
انرژی ایران بنزین شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی صنعت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر