کد خبر: 792457 A

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن بیان کرد:

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن اظهار داشت: مهمترین گام برای تقویت معادن کوچک تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است زیرا بانک‌ها پروانه معادن را به عنوان تضمین قبول نمی‌کند. تضمین خرید مواد معدنی از معادن کوچک با هماهنگی با معادن بزرگ گام دیگری در جهت تقویت این معادن است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا در همایش احیا و توسعه معادن کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با اشاره به حقوق دولتی معادن گفت: این حقوق برای حمایت از صنعت معدن در کشور است که بخش تحقیق و توسعه نیز یکی از این امور است. این سازمان این توانایی را دارد که تا 10 درصد از حقوق دولتی معادن را از طریق انعقاد قرارداد با دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی صرف تحقیق و توسعه در این حوزه کند.

اسماعیلی افزود: ما همچنین تفاهم‌نامه‌ای با ایمیدور جهت برگزاری 600 دوره آموزش برای مدیران معادن بخش خصوصی کشور امضا کرده‌ایم که این کلاس‌ها در سال جاری برگزار می‌شود سازمان نظام مهندسی معدن این آمادگی را دارد تا مسئولیت اجرای نقشه راه و پنجره واحد ارائه این خدمات را به عهده بگیرند.

وی تصریح کرد: مهمترین گام برای تقویت معادن کوچک تقویت صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است زیرا بانک‌ها پروانه معادن را به عنوان تضمین قبول نمی‌کند تضمین خرید مواد معدنی از معادن کوچک با هماهنگی با معادن بزرگ گام دیگری در جهت تقویت این معادن است.

همچنین در این همایش تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای بین بانک صنعت و معدن، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی و ایمپاسکو به منظور تامین مالی توسعه معادن کوچک مقیاس به امضا رسید.

سیستم بانکی سرمایه‌ای برای تامین نقدینگی ندارد

در حاشیه این تفاهم‌نامه عسگری عضو هیات مدیره بانک صنعت و معدن با اشاره به اهمیت تامین مالی معادن گفت: اینکه سرمایه معادن از طریق بانک‌ها تامین شود یک خطای راهبردی است در ایران بیش از 80 درصد تامین سرمایه برای پروژه‌ها به عهده سیستم بانکی است در حالی که این عدد در دنیا نهایت 20 درصد است.

وی ادامه داد: به بانک‌ها فشار می‌آورند که با توجه به افزایش قیمت دلار میزان سرمایه در گردش اعطایی به واحدهای تولیدی را افزایش دهند اما موضوع این است که در بانک‌ها هیچ افزایش سرمایه نقدی صورت نگرفته که بتواند از محل آن تسهیلات بدهد. ما باید برای تامین سرمایه به دنبال راهکار دیگری باشیم زیرا دیگر سیستم بانکی جوابگو نیست.

عسگری تصریح کرد: بانک‌ها به دلیل عدم شناخت از حوزه معدن حداقل سرمایه‌گذاری را در این بخش انجام می‌دهند پیشنهاد ما این است که متولیان امور مثل ایمیدرو، ونزارت صمت ، صندوق بیمه و انجمن‌ها به ما کمک کنند تا این نگا ه تغییر پیدا کند. سیستم بانکی تمایلی برای پرداخت پول جهت خرید ماشین‌آلات ندارد و لذا فعالان این حوزه می‌توانند از طریق لیزینگ اقدام به خرید دستگاه کنند. ضمن آنکه ایجاد مدل مشارکت‌های مردمی و ارتباط صاحبان سرمایه با معدن‌کاران نیز از راه‌های دیگر یاست که می‌تواند به تامین نقدینگی در این حوزه کمک کنند.

ایران بخش خصوصی سرمایه گذاری معدن سازمان نظام مهندسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر