کد خبر: 791609 A

پروژه «نورد استریم ۲» اقدامی مشترک بین روسیه و کشورهای اروپایی برای انتقال بیش از ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز در سال به محوریت آلمان از طریق دریای بالتیک است که آمریکا اخیرا تحریم این پروژه را به تعویق انداخته است.

به گزارش ایلنا به نقل از راشا تودی، سنای آمریکا اعلام کرده است که یک هفته دیگر نظر خود را در مورد اعمال تحریم علیه شرکت‌های مرتبط در این پروژه و صنایع وابسته به آن اعلام خواهد کرد.

این لایحه که توسط سناتورهای جمهوری‌خواه حمایت می‌شود، باید ابتدا به تایید تمامی اعضای سنا و سپس کنگره نمایندگان و در نهایت به امضای رئیس‌جمهور برسد.

پروژه ۱۱ میلیارد دلاری «نورد استریم ۲» تا اواخر سال بعد افتتاح می‌شود. این پروژه اقدامی مشترک بین گازپروم و پنج شرکت اروپایی دیگر مانند «او ام وی» اتریش، «اونیور و وینتر شال» آلمان، «آنژی» فرانسه و همینطور شرکت انگلیسی هلندی «رویال داچ شل» است. این خط لوله قصد دارد بیش از ۵۵ میلیارد متر مکعب گاز را در سال به محوریت آلمان از طریق دریای بالتیک به اروپا منتقل کند.

این خط لوله کشورهای اروپایی را به دو دسته حامی و مخالف این پروژه تقسیم کرده است. لهستان به عنوان مخالف اصلی، نگران توسعه نفوذ شرکت «گازپروم» در منطقه و احتمال استفاده سیاسی روسیه از خط لوله موجود است و حامیان این پروژه نیز معتقدند که خط لوله جدید می‌تواند جایگزین خوبی برای مسیر گازی اوکراین باشد که چند بار با قطع جریان به دلایل سیاسی مواجه بوده است.

روسیه نفت انتقال گاز نورد استریم تحریم گاز پروم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر