کد خبر: 789079 A

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد:

نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: به نظر می‌رسد قیمت پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی برای خرید هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی پیش‌رو در حدود قیمت ۲ هزار و ۵۵۰ تومان باشد.

علی‌قلی ایمانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با بیان اینکه این قیمت بر اساس تورم و هزینه تولید به دست آمده است، افزود: تصویب هر قیمتی کمتر از قیمت پیشنهادی، کم رغبتی کشاورزان برای کشت گندم و تهدید خوداتکایی آن را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: درحال حاضر قیمت پیشنهادی ۲ هزار و ۵۵۰ تومان برای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم به شورای عالی اقتصاد فرستاده شده است.

ایمانی با یادآوری اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است همه‌ ساله قیمت خرید تضمینی گندم را با رعایت هزینه‌های واقعی تولید، تعیین و حداکثر تا آخر تیر ماه به هیأت دولت ارائه دهد، ادامه داد: دولت موظف است قیمت‌های مصوب را حداکثر تا پایان شهریور ماه (قبل از آغاز هر سال زراعی جدید) اعلام کند.

ایمانی با بیان اینکه بر اساس این قانون وزارت جهاد کشاورزی قیمت پیشنهادی خود را به موقع اعلام کرده است، افزود: امیدواریم با توجه به شرایط پیش آمده و عقب ماندگی در حجم خرید تضمینی گندم در سال جاری، دولت برای سال زراعی جدید قیمت خرید تضمینی گندم را تا زمان مقرر قانونی اعلام کند.

به گفته ایمانی؛ حجم تحویل گندم به مراکز خرید دولتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۸ درصدی داشته است.

نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران ایران درباره آخرین وضعیت پرداخت مطالبات گندمگاران، افزود: تا کنون ۹۰ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و ۱۰ درصد باقی مانده نیز روند طبیعی ثبت سامانه و پرداخت وجوه توسط بانک‌ها است.

ایمانی اظهار کرد: حداکثر زمان تحویل محصول به مراکز خرید دولتی تا پرداخت مطالبات به ۱۰ روز تقلیل یافته که در نوع خود بی سابقه است.

ایران تورم قانون وزارت جهاد کشاورزی گندم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر