کد خبر: 788372 A

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایلنا:

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شاهد وادادگی قیمت‌ها در بازار مسکن هستیم، گفت:‌ پس از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی هستم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا محمد اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به راه‌اندازی سامانه جامع املاک و اسکان اظهار داشت: باید بیتابیت‌های ایجاد این سامانه ایجاد شود و قبلا این اطلاعات برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی وجود نداشت.

خانه‌های خالی شناسایی می‌شوند

وی افزود: در حال حاضر به دنبال این هستیم که تمام اطلاعات درباره واحدهای مسکونی جمع آوری شود و با یک مدل نرم افزاری این اطلاعات را به سازمان امور مالیاتی متصل کنیم تا خانه‌های خالی شناسایی شود.

وی در باره طرح مسکن کارمندان دولت اظهار داشت: این طرح با عنوان تامکاد به این معنا نیست که فقط شامل کارکنان دولت شود بلکه شامل کارگران و تمام اقشاری را که در یک بنگاه اقتصادی مشغول به کار هستند می‌شود.

وی ادامه اداد: بنگاه‌های اقتصادی مراکز دولتی و غیردولتی و ... برای اینکه بتوانند از طرح مسکن کارمندان استفاده کنند باید نسبت به ایجاد صندوق‌های پس انداز اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ما اراضی مورد نیاز را در اختیار آنها قرار می‌دهیم و اولویت با کسانی است که خانه اولی هستند.

اسلامی با بیان اینکه این طرح را تقدیم رئیس جمهوری کرده‌ایم، گفت:‌ روز گذشته هم در جلسه با رئیس جمهور این طرح مورد تاکید قرار گرفت و سازمان برنامه و بودجه باید سند آن را ا بلاغ کند.

اسلامی تاکید کرد:‌ این طرح و ساخت 400 هزار واحد مسکونی و تکمیل مسکن مهر، نرخ امید برای خرید خانه در بین جوانان را افزایش می‌دهند.

وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش 30 درصدی اجاره بها اظهار داشت: مبنای اعلام این درصد اطلاعات رسمی و ثبت شده و معاملات است که انجام شده است.

وی افزود: البته این رقم میانگین است و معدل افزایش قیمت‌ اجاره بها در سه ماه اول امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته 30 درصد بوده و ممکن است در برخی مناطق این نرخ کمتر یا بیشتر باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه چرا به مردم توصیه کردید که نسبت به خرید خانه اقدام نکنند و این باعث انباشت تقاضا خواهد شد گفت: جامعه هدف ما خانوارهایی هستند که  متقاضی خرید خانه‌های زیر 100 متر هستند و ما در سال‌های 98 و 99 نسبت به ساخت و تحویل 400 هزار واحد مسکونی با این مشخصات به جامعه هدف اقدام خواهیم کرد.

وی افزود: مبلغ این واحدها چیزی حدود 300 میلیون تومان خواهد بود و متراژ آنها بین 70 تا 100 متر است.

ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای تعادل عرضه و تقاضا

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر واحدهایی که در بازار عرضه می‌شود جنس سوداگری دارد و  عرضه این واحدها در جهت سرمایه‌گذاری است، ادامه داد: برای ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا ساخت 400 هزار واحد مسکونی را در دستور کار قرار دادیم که 60 هزار واحد آن متعلق به تهران و شهرهای اطراف تهران است از سوی دیگر برای شهر تهران هم قرارداد ساخت 100 هزار واحدی با وزارت دفاع منعقد کرده‌ایم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: این واحدها به مخاطب و قشر اصلی که نیازمند مسکن هستند عرضه می‌شود.

اسلامی با اشاره به میزان ازدواج در سال گذشته و تقاضا برای مسکن اظهار داشت: در سال 97 حدود 545 هزار فقره ازدواج ثبت شده است که ما 80 درصد این ازدواج‌ها را جامع هدف خود می‌داینم و 400 هزار واحد باید بین آنها توزیع شود.

تحویل بیش از یک میلیون و صد هزار واحد مسکن مهر را در دولت یازدهم و دوازدهم

اسلامی همچنین درباره تحویل مسکن مهر در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت نهم و دهم گفت: رسانه‌ها بدانند در دولت نهم و دهم کمتر از 700 هزار واحد مسکن مهر تحویل شد این در حالی است که در دولت یازدهم و و دوازدهم بیش از یک میلیون و صد هزار واحد مسکن مهر را تحویل مردم دادیم که این نشان از اراده دولت دارد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حدود 330 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که 65 هزار واحد آن آماده تحویل است.

تمام مسکن مهر تا سال 99 تحویل داده می‌شود

وی ادامه داد: منهای 60 هزار واحد مسکن مهر که دارای پرونده حقوقی هستند تمام مسکن مهر تا سال 99 تحویل داده می‌شود.

وی با بیا ن اینکه باید از ارزان شدن دلار خوشحال باشیم گفت: اقتصاد ایران دارای مشکلاتی است که بازار مسکن را هم دچار خود کرده است اما در حال حاضر شاهد وادادگی قیمت‌ها در بازار مسکن هستیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه دارای چند واحد مسکونی هستید تاکید کرد: بعد از 28 سال صاحب یک واحد مسکونی شدم.

افزایش قیمت راه و شهرسازی قیمت مسکن مسکن وزیر راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر