کد خبر: 788360 A

با حضور وزیر نیرو؛

با حضور وزیر نیرو، تفاهمنامه نصب 5 میلیون کنتور فهام بین شرکت توانیر و شرکت ساتکاب به امضا رسید.

به‌ گزارش ایلنا و به نقل از  وزارت نیرو، صبح امروز یکشنبه با امضای تفاهمنامه‌ای میان شرکت‌های توانیر و ساتکاب، فاز دوم طرح ملی فهام با هدف هوشمندسازی شبکه برق، با حضور وزیرنیرو آغاز شد.

بر اساس این تفاهمنامه که به امضای محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر و محمدولی علاءالدینی مدیرعامل شرکت ساتکاب رسید، فاز دوم طرح فهام وارد مرحله عملیاتی شده و 5 میلیون مشترک برق طی دو سال به کنتورهای فهام (هوشمند) مجهز خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در فاز اول طرح فهام، مشترکان دیماندی برق به کنتورهای هوشمند مجهز شدند و علاوه بر این استانداردها، مشخصات فنی و دانش فنی ساخت کنتورهای هوشمند داخلی تحقق یافت.

در قالب فاز دوم قرار است 2.5 میلیون مشترک سه فاز آمپری از جمله مشترکان کوچک صنعتی، تجاری، باقی‌مانده مشترکان کشاورزی و سه فاز خانگی و همچنین 2.5 میلیون مشترک تک فاز تجاری و خانگی، با اولویت مشترکان پرمصرف، به کنتورهای هوشمند مجهز شوند که از این طریق رفتار مصرفی این دسته از مشترکان قابل مدیریت خواهد شد.

این گزارش می‌افزاید: علاوه بر این طرح قرار است 200 هزار کنتور مرجع هوشمند نیز در مجتمع‌های تجاری و مسکونی نصب شود که از این طریق نیز رفتار مصرفی حدود 10 میلیون مشترک مدیریت‎‌پذیر خواهد شد.

خاطرنشان می‌سازد که این 200 هزار کنتور مرجع خارج از تفاهمنامه با ساتکاب بوده و توسط شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور اجرایی خواهد شد و جمعا با تفاهمنامه ساتکاب طی دوسال آینده 10 میلیون مشترک با اولویت مشترکان پرمصرف به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد.

بر پایه این گزارش، طرح فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی (فهام) یکی از پروژه های ملی و مهم صنعت برق و به‌عنوان اولین و زیربنایی‌ترین قدم در زمینه هوشمندسازی سیستم قدرت به‌شمار می‌رود.

انرژی برق صنعت کشاورزی وزارت نیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر