کد خبر: 787066 A

علی وحدت خبر داد:

آیین انعقاد تفاهم­‌نامه حمایت از شرکت‌­های دانش­‌بنیان و آغاز به کار دفتر حمایت از نوآوری بانک تجارت در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی ، در این مراسم،  علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، عنوان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، نهاد اصلی تامین مالی شرکت­های دانش­بنیان در کشور است و رسالت تامین مالی این حوزه را برعهده دارد. همان­طور که می­دانید کشور با تاکیداتی که در اسناد بالادست انجام شده در حال گذار از اقتصاد نفتی به اقتصاد دانش­بنیان است؛ لذا در راستای بلوغ اقتصاد دانش­بنیان نیازمند حمایت­های مالی خاص در این حوزه است تا بتواند به قوام خودش برسد.

وی افزود: در حال حاضر ۴ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش‌­بنیان در حال فعالیت در حوزه‌­های مختلف هستند که این شرکت­ها از لحاظ سایز اقتصادی با هم تفاوت دارند و برخی از این شرکت­ها شرایط­‌شان به­‌گونه­‌ای است که به مراحل رشد رسیده و باید بتوانند با سیستم مالی و پولی کشور و بانک‌­ها کار کنند. بنابراین صندوق نوآوری برای ورود آسان و برقراری ارتباط راحت­تر این شرکت­‌ها با بانک­‌ها و سیستم پولی کشور تلاش کرده است.

وحدت با اشاره به اینکه این شرکت‌­ها باید بتوانند قواعد بازی بزرگتر و کار با سیستم بانکی را فرا بگیرند، گفت: در این خصوص علاوه بر نگاه صندوق به همکاری با نهادهای مالی کشور، بحث اهرمی­‌سازی منابع برای اینکه بتوان منابع بیشتری را در اختیار شرکت­‌های دانش­‌بنیان قرار داد، نیز در دستور کار قرار گرفته چراکه این فرآیند باعث کاهش تصدی­گری صندوق و سهولت دسترسی شرکت‌­ها به منابع مورد نیاز خواهد شد.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، بانک تجارت را جزو بانک­‌های خوب کشور دانست و خاطرنشان کرد: مدیریت بانک، علاوه بر تحولاتی که در این بانک به­وجود آورده، در همراهی با شرکت‌­های دانش‌­بنیان و اقتصاد دانش­بنیان پیش‌گام شده است. همکاری شرکت‌­های دانش‌­بنیان با سیستم بانکی مانند بانک تجارت با بیش از هزار و ۵۰۰ شعبه در سراسر کشور، باعث می­‌شود که شرکت‌­ها فارغ از محل تاسیس­شان، بتوانند از سیستم بانکی برای تامین مالی خود کمک بگیرند.

وی درباره آغاز به کار دفتر حمایت از نوآوری بانک تجارت درصندوق نوآوری و شکوفایی، عنوان کرد: با توجه به اسمی که برای این دفاتر انتخاب شده، می­‌توان نتیجه گرفت که مانند یکی از دفاتر بانک است، یعنی دفتری که بتواند همکاری‌­های بین شعب و بخش­‌های مختلف بانک‌­ها را در صندوق تسهیل کند و فلسفه این دفتر، فراتر از یک شعبه و باجه بانکی است که این امر نشان از حسن نظر مدیران بانک تجارت دارد.

وحدت با اشاره با اهمیت تسهیلات و ضمانت­نامه برای شرکت­های دانش­بنیان، اظهار کرد: بانک تجارت در بحث تسهیلات و ضمانت­نامه­‌های بانکی، فعالیت خودش را آغاز کرده است. یکی از قول‌­هایی که از مدیرعامل بانک تجارت گرفته‌­ایم، راه اندازی «ال.سی» داخلی برای شرکت­‌های دانش‌­بنیان است که در این صورت بانک تجارت در این حوزه پیشرو خواهد بود؛ این سرویس جزو نیازهای بسیار مهم شرکت­‌های دانش‌­بنیان است که با حمایت­‌های بانک تجارت به زودی راه‌­اندازی خواهد شد.

وی با ذکر اینکه بخشی از منابع صندوق نوآوری و شکوفایی به صورت اهرمی از طریق بانک‌ها به شرکت‌ها اختصاص داده می‌شود، تصریح کرد: هدف­‌گذاری صندوق، پرداخت بیش از هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات، از طریق منابع بانکی به شرکت‌­های دانش­‌بنیان است؛ علاوه بر این حدود هزار میلیارد تومان نیز  اعتبار برای صدور ضمانت‌­نامه از طریق سیستم بانکی در نظر گرفته­ شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: با توجه به فعالیت‌­هایی که صندوق تاکنون داشته، پیش­‌بینی می‌شود تا پایان سال ۹۸، از هدف‌­هایی که برای این سال داشته‌­ایم، عبور کنیم، لذا  امیدوارم با این مسیری که باز شده، شرکت‌­های دانش‌­بنیان بزرگتر که می‌­توانند ارتباط بانکی خوبی برقرار کنند، مشکلی از نظر تامین مالی نداشته باشند. 

صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر