کد خبر: 786448 A

اقتصاد عربستان سعودی در سال‌های اخیر از کاهش قیمت نفت و همچنین تدابیر ریاضتی با هدف کاهش کسری بودجه عظیم دولتی، رنج می‌برد.

به گزارش ایلنا به نقل از یورونیوز، رشد اقتصادی عربستان سعودی در سه‌ ماهه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۵۰ درصدی به ۱.۶۶ درصد رسیده است.

این کاهش رشد اقتصادی با کاهش تولید نفت خام این کشور در ارتباط است که فشار سنگینی روی اقتصاد نخستین صادرکننده نفت جهان وارد کرده است.

بر اساس داده‌های دولتی عربستان سعودی ، رشد بخش نفت در سه ماهه نخست سال جاری میلادی یک درصد گزارش شده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل دو برابر گزارش شده بود که نشان از کاهش رشد این بخش حیاتی اقتصاد عربستان سعودی دارد. بخش نفت عربستان در سال‌های گذشته رشد ۶ درصدی را شاهد بوده است.

اوپک و متحدانش به رهبری روسیه در ماه دسامبر توافق کردند تا تولید نفت را کاهش دهند، کاهشی که بیشتر از انتظارات بازار جهانی نفت است.

خالد الفالح وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام کرد که ثابت نگه داشتن تولید نفت به احتمال قوی تا ۹ ماه آینده ادامه خواهد داشت.

مونیکا مالیک کارشناس ارشد اقتصادی در بانک کامرشیال ابوظبی پیش بینی کرده است که کاهش رشد اقتصادی بخش نفتی عربستان سعودی در ۶ ماهه دوم سال جاری و همچنین بخش نخست سال ۲۰۱۹ ادامه داشته باشد.

رشد بخش‌های غیرنفتی عربستان سعودی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی ۲.۱۳ درصد بوده است که تقریبا مشابه همین مدت زمان در سال گذشته میلادی و بالاتر از رشد ۱.۸ درصدی این بخش در ۱۲ ماهه سال گذشته است.

اقتصاد عربستان سعودی در سال‌های اخیر از کاهش قیمت نفت و همچنین تدابیر ریاضتی با هدف کاهش کسری بودجه عظیم دولتی، رنج می برد.

در سال ۲۰۱۷ اقتصاد عربستان سعودی برای نخستین بار بعد از بحران اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۸، با کاهش رشد روبرو شد با این حال در سال ۲۰۱۸ با کمک رشد قوی بخش نفت، اقتصاد این کشور رشدی معادل ۲.۲۱ از خود نشان داد.

بودجه عربستان عربستان سعودی قیمت نفت کسری بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر