کد خبر: 785245 A

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی گفت: به منظور حفظ عشایر و جلوگیری از تهاجم فرهنگی باید تلاش کنیم فرهنگ و کوچ عشایر ثبت جهانی شود.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهادکشاورزی، حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی در شورای مدیران این سازمان، عشایر کشور را گنجینه و ذخایر کشور خواند افزود: جایگاه این قشر تولید کننده در جامعه باید تبیین و روحیه عزتمندی و افتخارآفرینی آنها تقویت شود.

وی اظهار کرد: عشایر به لحاظ شجاعت و سخاوت از نمادهای اقتدار ایرانی‌ها هستند و ما باید فرهنگ عشایر را به دانشگاه‌ها ببریم تا با این قشر تولیدکننده آشنا شوند.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه خدمت به مردم عملی ارزشمند است، تصریح کرد: در معارف دینی، خدمتی که برای رضایت خدا و از روی اخلاص باشد دارای ارزش و کیفیت بیشتری است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی اقداماتی که دست اندرکاران سازمان امور عشایر برای خدمت به عشایر در مناطق مختلف انجام می‌دهند، بسیار ارزشمند عنوان کرد گفت: گاهی گیرنده خدمت موجب ارزشمندی بیشتر خدمت می‌شود مانند خدمتی که به ایتام، معلولان، خانواده شهدا و مردم مناطق محروم صورت می‌گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی در عین حال خدمات و تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی در تأمین غذا و خوراک مردم در شرایط سخت تحریم را ستود و گفت: در دیدار با مقام معظم رهبری از تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی در عرصه‌های مختلف این بخش گزارش داده ام و در همین حال معتقدم در مورد زحماتی که در این وزارتخانه برای تأمین غذای مردم انجام می‌گیرد کارهای فرهنگی زیادی باید به منظور آشنایی و شناخت مردم صورت بگیرد.

تصویب ۲۰۲ میلیارد تومان اعتبار از صندوق توسعه ملی پس از ۴۰ سال

در ادامه کرمعلی قندالی، رئیس سازمان امور عشایر ایران نیز با اشاره به تصویب اعتبار ۲۰۲ میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌ها در حوزه عشایر در سال جاری، افزود: این اعتبار با حمایت و تأیید مقام معظم رهبری و تصویب مجلس پس از ۴۰ سال از صندوق توسعه ملی برای خدمات رسانی و به ویژه در حوزه آبرسانی عشایر اختصاص یافته است و امیدوارم با حمایت دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی تخصیص اعتبارات از این صندوق به بخش عشایر در سال‌های آتی نیز ادامه یابد.

وی تاکید کرد: نزدیک به ۵۰ درصد عشایر از نعمت آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و با تخصیص این اعتبار تلاش می‌کنیم کار آبرسانی به آنها را توسعه دهیم.

به گفته قندالی، با مبلغ ۲۰۲ میلیارد تومان حدود ۲۹۸ پروژه در حوزه عشایر کشور اجرا می‌شود.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با بیان اینکه از چند طریق آبرسانی به عشایر انجام می‌گیرد، تصریح کرد: آبرسانی سیار از طریق تانکرها در شرایط خشکسالی برای عشایر و دام آنها کاری سخت ولی در عین حال مؤثر بوده است. تانکرها گاهی باید بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر را طی کنند تا آب را به سامانه‌های عرفی برسانند.

وی مرمت چشمه سارها و حفر چاه در حد شرب و مصرف دام را از دیگر روش‌های آبرسانی به عشایر عنوان کرد.

قندالی اظهار کرد: با اعتبار صندوق توسعه ملی قصد داریم شبکه‌هایی را احداث کنیم تا آب با هزینه و مسافت کمتر به مناطق عشایری برسد.

تهاجم فرهنگی جامعه وزارت جهاد کشاورزی وزارتخانه ولی فقیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر