کد خبر: 782366 A

سرپرست سازمان توسعه تجارت بیان کرد:

سرپرست سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: اگر به سمت مگا صادرات نرویم و کالاهای صادراتی را متنوع نکنیم نمی‌توانیم به دستیابی به عدد 120 میلیارد دلار صادر هدفگذاری شده خوشبین باشیم پس باید پروژه مگا صادرات را جدی بگیریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا محمدرضا مودودی در همایش ملی صادرات، تامین مالی و بیمه با اشاره به میزان تجارت در سه ماهه اول سال گفت: ما در این مدت 10.2 میلیارد دلار واردات داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل 8.7 درصد کاهش داشته و بر همین اساس تراز تجاری ما در فصل بهار مثبت مانده است.

معاون وزیر صمت ادامه داد: کاهش نرخ ریال در برابر دلار به نفع صادرات است البته تمام شاخص‌ها به سبب اعمال تحریم‌ها آسیب دیده اما صادرات غیرنفتی که هدف اصلی بوده آسیب جدی ندیده است و می‌توان این طور گفت عملکرد صادرکنندگان مناسب بوده است.

وی با اشاره به لزوم تامین مالی واحدهای صادرات محور گفت: در طول سالیان گذشته منابع ارزی فراوان کشف کردیم اما نتوانستیم از آنها برای توسعه صادرات غیررسمی هدفمند استفاده مطلوبی داشته باشیم. ما 1.2 درصد جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان را داریم اما صادرات غیرنفتی کشور کمتر از سه دهم درصد است. در حالی که با این میزان ظرفیت رقم تولید ناخالص داخلی بیش از 150 میلیارد دلار باشد.

وی با اشاره به محدودیت 81 درصد از صادرات غیرنفتی به 130 قلم کالا گفت: کمتر از 130 قلم از کالای صادراتی به ارزش بیش از 150 میلیون دلار داریم که تقریبا 37 میلیارد دلار از سهم صادرات ما را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که در ترکیه 1600 شرکت بیش از 10 مییون دلار صادرات دارند در حالی که در ایران تنها 400 شرکت وجود دارد که رقم بسیار پایینی است.

معاون وزیر صمت در پایان تصریح کرد: اگر به سمت مگا صادرات نرویم و کالاهای صادراتی را متنوع نکنیم نمی‌توانیم به دستیابی به عدد 120 میلیارد دلار صادر هدفگذاری شده خوشبین باشیم پس باید پروژه مگا صادرات را جدی بگیریم.

 

تجارت ترکیه دلار صادرات غیرنفتی واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر