کد خبر: 781686 A

اولین رئیس زن اوپک و همینطور وزیر نفت سابق نیجریه با اتهام میلیون‌ها دلار رشوه و اخذ وام بانکی متواری است. وی فارغ التحصیل دانشگاه‌‌های هاروارد و کمبریج است

به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، دادگاهی در نیجریه رای به مصادره اموال «دیزانی الیسون مادوک» وزیر نفت سابق نیجریه داده است.

این اموال شامل یک آپارتمان لوکس ۳۷ میلیون دلاری، یک گوشی آی فون از جنس طلا و همینطور ۴۱۹ النگو، ۳۱۵ عدد حلقه و ۱۸۹ عدد ساعت مچی لوکس است که به دادگاه نیجریه تحویل داده خواهد شد.

گفته می‌شود این اموال از طریق اخذ رشوه برای بستن قراردادهای نفتی با شرکت‌های شل و جی‌پی مورگان به دست آمده است. وی همینطور وام‌های زیادی را به اسم افراد مختلف از وزارت نفت نیجریه دریافت کرده است.

مادوک از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ تصدی وزارت نفت را بر عهده داشت و اولین رئیس زن اوپک نیز به حساب می آمد. وی هم اکنون متواری است و محل نگهداری او نیز مشخص نیست. پلیس بین‌الملل در صدد دستگیری او است.

«شل» و «انی» دو شرکت بزرگ نفتی هستند که بر ذخایر نفتی نیجریه تسلط دارند و با قرار دادهای صوری یک میلیارد دلاری سعی در استخراج منابع این میادین دارند. میادین تحت استخراج این دو شرکت ۹ میلیارد بشکه ذخائر نفتی دارد.

اوپک نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر