سرخط خبرها:
کد خبر: 781535 A

اویل پرایس:

با افزایش عرضه و گرم شدن هوا، تقاضا برای گاز کم شد و نتیجتا قیمت‌ها پایین آمد. نبود یک تصمیم گیری مشترک برای بازار گاز بین تولید کنندگان دلیل پایین آمدن قیمت آن است

به گزارش ایلنا به نقل از اویل پرایس، قیمت گاز «هنری هاب» در فصل پایانی ۲۰۱۸ به دلیل سرمای هوا و رکورد بی‌سابقه تقاضا افزایش یافت و به مقدار چهار دلار رسید. همینطور تولید کنندگان به تولید بیشتر خود ادامه دادند و خریداران نگران کمبود در بازار نشدند.

پس از پایان یافت فصل سرما در ماه مارس قیمت‌ها شروع به کاهش کرد و به دو دلار و ۳۰ سنت رسید.

نمودار قیمت گاز

تولید گاز در سال جاری میلادی توسط شرکت‌های استخراج کننده ۱۵ درصد افزایش یافت که این خود دلیلی برای کاهش قیمت بود. همینطور عامل دیگر در کاهش قیمت گاز اطمینان از ازدیاد ذخایر پایانه‌های گازی بوده است به طوری که ذخایر گازی آمریکا در ماه ژوئن به میزان دو هزار و ۳۹۰ میلیارد فوت مکعب رسید که ۸۹ میلیارد فوت مکعب از هفته پیش از آن بیشتر بود.

ذخایر گاز

این مساله می‌تواند در صنعت ذغال سنگ نیز تاثیر بگذارد به طوری که سه شرکت بزرگ تولید ذغال سنگ از ماه می اعلام ورشکستگی کرده‌اند و خطر بیکاری دو هزار کارگر این شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

قیمت پایین گاز برای خود صنعت گاز نیز می‌تواند مشکل‌زا باشد. «استیو شولتربک» کارشناس اقتصاد گاز گفت: «در شرایطی که قیمت گاز پایین است حتی غول‌های گازی نیز قید سودهای کلان را در برخی ماه‌های سال می‌زنند».

این در حالی است که دو رقیب قدیمی گازی یعنی آمریکا و روسیه در پی به دست آوردن بازار بیشتر در اروپا ذخایر گازی بیشتری به این قاره صادر کرد‌ه‌اند که همین موجب سر ریز شدن ذخایر گازی اروپا شده است که در نتیجه خیال متقاضیان از عرضه راحت کرده است.

البته این انتظار کاملا عقلانی است که در چند ماه آتی با شروع شدن فصل سرد میزان تقاضا افزایش یابد و در نتیجه قیمت ها صعودی شود

 

اقتصاد سرما فوت گاز تولید گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر