کد خبر: 781237 A

وزیر صمت بیان کرد:

وزیر صنعت، معدن و تجارت جهت شرکت در اجلاس مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و پاکستان، از زاهدان وارد اسلام آباد شد.

به گزارش ایلنا به نقل از صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی پیش از عزیمت به اسلام آباد طی نشست با جمعی از فعالان اقتصادی سیستان و بلوچستان در فرودگاه زاهدان گفت: جمهوری اسلامی ایران با 15 کشور همسایه است و بر همین اساس باید ضمن شناسایی نیازهای کالایی این کشورها، از همه ظرفیت‌های خودمان برای توسعه صادرات و تنظیم مبادلات تجاری با همسایگان با محوریت استان‌های مرزی بهره ببریم.

وی گفت: هم اکنون 54 درصد صادرات غیر نفتی از جمهوری اسلامی ایران به کشورهای همسایه صورت می گیرد و برای توسعه صادرات از ظرفیت های بازاریابی و معرفی کالاهای ایرانی اقدامات بهتری باید صورت پذیرد.

رحمانی در ادامه گفت: بزودی و جهت توسعه صادرات و مبادلات تجاری، اختیاراتی به استانهای مرزی داده خواهد شد تا با همکاری تشکل های خصوصی تحرک مناسبی در روابط تجاری ایجاد شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت هدف از سفر خود به پاکستان را شرکت در اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور به جهت افزایش مناسبات تجاری و اقتصادی عنوان کرد و افزود: حجم مبادلات ایران با پاکستان 1.3 میلیارد دلار است که این سطح باید با نهایی شدن موافقتنامه تجارت آزاد به پنج میلیارد دلار افزایش یابد.

وی تصریح کرد: ایران و پاکستان مشترکات فراوانی در زمینه دینی، فرهنگی و تاریخی دارند و ایران به پاکستان به عنوان کشوری مهم و تاثیر گذار در معادلات منطقه می نگرد.

رحمانی اظهار کرد: دو ملت ایران و پاکستان به عنوان دو ملت دوست و مستقل برای افزایش قدرت و رفاه خود نیازمند توسعه همه جانبه همکاری ها هستند و این می‌تواند یک زمینه همکاری بلند مدت و گسترده را فراهم سازد.

وی خاطرنشان کرد: ایران ظرفیت‌های مهمی در زمینه تولید انواع مصالح و تجهیزات ساختمانی از قبیل فولاد، شیرآلات، چینی ساختمانی، کاشی و سرامیک، گچ و خصوصاً دو کالای مهم قیر و سیمان داراست و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این عرصه است.

 

ایران و پاکستان سیمان صادرات غیرنفتی صنعت معدن و تجارت اسلام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر